SON DAKİKA
Hava Durumu

Durdurulamıyor; Dolar 5 liraya dayandı

Gece yarısı dolar 4,80'i, avro 5,69'u gördü. Borsa İstanbul da sabah saatlerinde borsanın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamının Türk lirasına çevrildiğini duyurdu. Bu hamle de işe yaramadı dolar 4.92'yi aştı.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2018 11:52
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2018 11:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Durdurulamıyor; Dolar 5 liraya dayandı

Gece yarısı itibariyle döviz kurunu ateş sardı. Sadece birkaç dakika içinde 12-17 kuruşluk artışlar yaşandı, dolar 4,80'i, avro 5,69'u gördü.

ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz artımı sinyali vermesi beklenen toplantısına saatler kala, döviz kurlarında gece yarısı ateşi çıktı. Saat 01.10 itibariyle; günü 4,67 seviyesinde kapatan dolar 4,80'i, günü 5,50 seviyesinde kapatan avro 5,69'u gördü.  Her iki kurda beş dakika içinde 12-17 kuruşluk bir fırlama yaşandı.

BORSA İSTANBUL'DAN DOLAR HAMLESİ

Bu arada sabah saatlerinde Borsa İstanbul Grubu, Borsanın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan Döviz varlıklarının tamamının bugün itibarıyla Türk lirasına çevrildiğini duyurdu.

Borsa İstanbul Grubu'ndan dövize ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, şöyle denildi:

"Ülkemiz döviz piyasalarında son dönemde yaşanan spekülatif hareketlere ilişkin Borsa İstanbul Grubu'nca yapılan değerlendirmeler neticesinde ülkemizin 2017 yılında yakaladığı yüzde 7,4'lük büyüme rakamıyla G20 üyesi ülkeler arasında en hızlı büyüyen ülke olması, takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi'nin 2017 sonuna göre 2018'in şubat ayında 5,2 baz puan artarak 117,6 puana ulaşması, ihracatın 2017'de 2016 yılına göre yüzde 10,2 ve 2018'in ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,9 oranında artış göstermesinin ihracattaki artış eğiliminin 2018 yılında da devam edeceğine işaret etmesi, dış ticaret açığının 2018 yılı başından itibaren kademeli düşüş göstererek 7,5 milyar dolardan 4,6 milyar dolara gerilemesi ve buna bağlı olarak aynı dönemde cari işlemler açığının da 7,7 milyar dolardan 4,8 milyar dolara gerilemesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile başlatılan istihdam seferberliği neticesinde Şubat 2017'de yüzde 12,6 olan işsizlik oranının Şubat 2018 itibarıyla yüzde 10,6'ya düşmesi, turizm gelirinin 2018 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 31,3 artması gibi ekonomik göstergelerin mevcut döviz kurlarına yeterince yansımadığı, TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksinin nisan ayında 81,71 ile veri tarihinin en düşük seviyesine gerilediği, tüm sektör ve şirket mali tablolarında da kurun bu seviyelere çıkmasını gerektirecek ekonomik bir verinin bulunmadığı dikkate alınarak, Türk lirasına olan güvenimizin ve desteğimizin bir göstergesi olarak, borsamızın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamı bugün itibarıyla Türk lirasına çevrilmiştir.

Borsa İstanbul Grubu olarak, şirketlerimize orta ve uzun vadeli döviz ihtiyaçları için spot piyasalardan döviz almak yerine, borsamız Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasa'mızda işlem gören döviz vadeli işlem ve opsiyonları dahil her türlü risk yönetim araçlarını değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz. Seçim öncesi ülke ekonomisinin olumsuz gösterilmesine yönelik spekülatif yaklaşımların, mevcut ekonomik göstergelerle desteklenmediği görülmekte olup Borsa İstanbul Grubu olarak, ekonomimize ve Türk lirasına olan güvenimizi tüm şirketlerimiz ve paydaşlarımıza tekrar vurgulamak isteriz."

BORSA İSTANBUL'UN HAMLESİ İŞE YARAMADI: DOLAR 4.84

Dolar/TL kuru, Çarşamba günkü işlemlerde yükselişini sürdürerek 4.92 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

ABD Doları'nın önemli piyasa paraları karşısındaki yükselişini sürdürmesi gelişen piyasa paraları üzerindeki baskıyı artırıyor.

İç tarafta ise erken seçim öncesi siyasi belirsizlik ve Merkez Bankası'na yönelik faiz artırımı beklentileri kurun yükselişinde etkili oluyor.

Türk Lirası yılbaşından bu yana yüzde 20.27 düşerek dolar karşısında Bloomberg tarafından takip edilen -yüzde 23.32 ile Arjantin'in ardından- en fazla düşen ikinci gelişen piyasa parası oldu.

 "TCMB HIZLI VE KARARLI BİR ŞEKİLDE OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI AÇIKLAMALI"

Londra'da Rabobank gelişen piyasalar Döviz stratejisti Piotr Matys, "Merkez Bankası'nın son gelişmelere bağlı olarak hızlı ve kararlı bir şekilde olağanüstü toplantıya gidileceğini açıklaması çok önemli." dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.