SON DAKİKA
Hava Durumu

Çağlayan'dan ihracat hedefine dış gerekçe

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dış konjonktürel gelişmelerden dolayı 158 milyar dolar ihracatın zor erişilecek gibi göründüğünü söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2013 15:05
Haber Güncellenme Tarihi: 19.09.2013 15:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Çağlayan'dan ihracat hedefine dış gerekçe

Bakan Çağlayan, Anadolu Ajansı'nın (AA) resmi iletişim sponsoru olduğu 4. İstanbul Finans Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, dünyanın kendine yeni bir denge kurmaya çalıştığı önemli bir dönemden geçildiğini belirterek, 2008 küresel krizinin dünyanın aklını başına getiren önemli bir milat, kapitalizmin tarihinin ve talihinin değişmiş olduğu bir dönem olduğunu kaydetti.

Küresel kriz öncesinde dünyada çok büyük şirketlerin ve finans kuruluşların olduğunu anımsatan Bakan Çağlayan, şunları söyledi:

"Bu kuruluşların başında 'altın çocuklar' diye ifade edilen CEO'lar vardı. Bugün artık birçoğunun adı tarihe gömüldü. Dünya yeni bir denge arayışı içinde bulunuyor. Türkiye, dünya ekonomisine entegre olma noktasında son derece önemli bir ilerleme kaydediyor. Dünyada kutuplaşmaların, ekonomik birlikteliklerin, hukuki alt yapıların yeniden düzenlendiği ve tanzim edildiği önemli çalışmalar sarf ediliyor."

Çağlayan, Avrupa Birliği'nin (AB) ABD ile serbet ticaret anlaşması yapma konusunda müzakerelere başladığını, Türkiye'nin de böyle konuların dışında kalmaması için önemli gayret sarf ettiklerini aktararak, Türkiye'nin AB ile imzaladığı Gümrük Birliği sürecini anlattı.

O dönemde Türkiye'nin Gümrük Birliği anlaşmasını yapmasının Türk sanayisi açısından ciddi sorunlar getireceğinin hatta otomotiv sektörünün batacağının söylendiğini belirten Çağlayan, "Zamanla gördük ki Türkiye batmadı, hatta otomotiv sektörü ihracatın öncüsü oldu" dedi.

Bakan Çağlayan, AB ile ABD arasında müzakerelerine başlanan serbest ticaret anlaşmasının Türkiye üzerine etkileri ve Türkiye ile ABD arasında olabilecek serbest ticaret anlaşmasının etki değerlendirme analizi ile ilgili çalışıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu ay sonuna kadar çalışma grupları oluşturulacak. Çalışma grupları bir taraftan AB-ABD arasındaki müzakereleri izlerken diğer taraftan ABD tarafı bunu isterse Türkiye ile ABD arasında olabilecek serbest ticaret anlaşmasının nasıl gerçekleşebileceği ortaya konulacak. Bazı basın kuruluşlarının bu işin olması halinde bedeller biçtiğini görüyorum. Türkiye'nin AB-ABD serbest ticaret anlaşması dışında kalmasının getireceği maliyet elbette olacaktır."

Türkiye'nin geçen yıl mal ticaretinde 152,5 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirdiğini hatırlatan Çağlayan, "Bu yıl dış konjonktürel gelişmelerden dolayı Orta Vadeli Program hedefinde ortaya koymuş olduğumuz 158 milyar dolara biraz zor erişilecek gibi gözüküyor" diye konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.