SON DAKİKA
Hava Durumu

BUSİAD: MB'nin enflasyon hedefinin tutması zor

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yöney: "TCMB'nın yıl sonu enflasyon hedefinin tutturulmasının zorlaştığını düşünüyoruz"

Haber Giriş Tarihi: 04.09.2013 13:32
Haber Güncellenme Tarihi: 04.09.2013 13:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
BUSİAD: MB'nin enflasyon hedefinin tutması zor

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) yıl sonu enflasyon hedefinin tutturulmasının zorlaştığını düşünüyoruz" dedi.

Yöney, ağustos ayı enflasyon verilerini değerlendirdiği yazılı açıklamasında, küresel ekonomiye dönük endişeler ve gelişmekte olan ülkelerden para çıkışlarının devam ettiğine dikkati çekti. Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin krize girmesi halinde, küresel büyümenin de zarar göreceğinin açık olduğunu vurgulayan Yöney, şunları kaydetti:

"Orta Doğu ülkelerinde artan siyasi, politik ve savaş riskleri, Suriye'ye müdahale ihtimali piyasalar üzerinde ciddi bir baskı oluşturmaktadır. Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan da ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendirirken, 'Son 2-3 ayda küresel ekonomideki tansiyonu da eklediğimizde, dış talebin reel olarak zayıf seyrettiğini görüyoruz, dolayısıyla yılın kalan ayları şimdiye kadarkinden daha zor geçecek' demiş ve konunun önemini vurgulamıştır. Bu nedenle, hükümetimiz özel sektörün ve sivil toplum örgütlerinin de görüşlerini alarak yeni bir strateji uygulamalıdır. Bu çalışmalar Türkiye'nin söz konusu risklere çok daha kontrollü yaklaşımını sağlayabilir."

Yöney, TÜİK'in ağustos ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 0,10, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) de yüzde 0,04 arttığını, yıllık enflasyonun ise TÜFE'de yüzde 8,17, ÜFE'de yüzde 6,38 olduğunu kaydederek, çekirdek enflasyonun ise yüzde 6,37 şeklinde belirlendiğini bildirdi.

Gıda ve giyim fiyatlarının etkisiyle öngörülerden düşük çıkan rakamların, olumlu olmakla birlikte piyasayı rahatlatamadığını ifade eden Yöney, şöyle devam etti:

"TCMB'nin yıl sonu enflasyon hedefinin tutturulmasının zorlaştığını düşünüyoruz. En önemli ekonomik sorunlarımızdan birisi dış ticaret açığımız ile ilgilidir. Yılın ilk 7 ayında verilen dış ticaret açığı geçen yıla oranla yüzde 18,3 artarak 60,4 milyar dolara ulaşmıştır. İhracat ve ithalatın artış eğilimine bakıldığında dış ticaret açığının 2013 yılı sonunda 100 milyar doları aşması söz konusu olabilir. Bu konudaki esas risk ise ucuz para döneminin bitmek üzere olduğunu görmek ve fon akışlarının gelişmekte olan ülkelere yöneldiğini de bilmek olacaktır. Bu nedenle de, dış ticaret açığımızı finanse etmek kolay olmayacaktır. Ağustos ayı ihracat rakamları geçen yılın ağustos ayına göre yüzde 1,4 artışla 10,5 milyar dolar, ilk 8 aylık ihracat ise yüzde 1,3 artış ile 98,8 milyar dolar olmuştur. Bilindiği gibi 2013 yılı ihracat hedefi 158 milyar dolardır. Bu hedefe erişilmesi de kolay görülmemektedir."

Yöney, sıkıntıların aşılmasının, hükümet ile özel sektörün sağlıklı işbirliğiyle mümkün olduğunu, bu çerçevede reel sektör üzerindeki yüklerin azaltılması gerektiğini, aksi halde özel sektörün rekabet gücünü kaybedebileceğini ifade ederek, hükümetin bu konuyu öncelikli ele alması ve mikro tedbirler ile ihracatçıyı ve özellikle de sanayiciyi desteklemesi gerektiğine inandıklarını kaydetti.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.