SON DAKİKA
Hava Durumu

BUSİAD: İşsizlik sayıları gerçekleri yansıtmıyor

BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay, açıklanan iş gücü sayılarının, gerçek durumu yansıtmadığını belirterek, "Gençler iş aramaktan vazgeçmiş, iş bulma umutları yok olmuş, işveren genç yerine elindeki tecrübeliyi tutma çabasında. Daha az kişi çalışarak daha çok kişiye bakıyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2020 11:09
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2020 11:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
BUSİAD: İşsizlik sayıları gerçekleri yansıtmıyor

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, TÜİK'in açıkladığı sayılarda, kısmi çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağının etkilerinin de bulunduğunu belirterek, "Bu rakamlara işten çıkarma yasağı nedeniyle iş akitleri sona erdirilmeyen ücretsiz izinliler ile kısa çalışma ödeneği bittiğinde istenilen kapasiteye ulaşamayan işletmelerin, vedalaşmak zorunda kalacağı personeli de dahil değildir. Sorunumuz büyüktür. Büyük sorunun çözümü de büyük olacaktır. Umarım üretimi artırarak, istihdamı artıran ve enflasyonu düşüren poitikaları bulabilirz" dedi.

Türkay, işsizlik rakamlarının şu anki durumu açıklamaktan uzak olduğunu ancak istihdam rakamlarının her ay daha kötüye gitmesinin kendilerini endişelendirdiğini kaydederek, şunları kaydetti:

"Bir diğer endişe kaynağımız da gençlerin iş aramaktan vazgeçmesi. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,3 puanlık artışla yüzde 26,1, istihdam oranı ise 6,0 puan azalarak yüzde 28,2 oldu. Aynı dönemde işgücüne katılma oranı da 7,4 puanlık azalışla yüzde 38,1 seviyesinde gerçekleşti. Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 3,1 puanlık artışla yüzde 29,3 seviyesinde gerçekleşti.

Yani gençler iş aramaktan vazgeçmiş, iş bulma umutları yok olmuş, işveren genç yerine elindeki tecrübeliyi tutma çabasında. Daha az kişi çalışarak daha çok kişiye bakıyor. Bu şekilde kalkınmamız mümkün değil. Aynı zamanda bu tablo sosyal sorunlara da davetiye çıkaran bir tablodur."

'Liyakatin yerini nepotizm almamalı'

BUSİAD Başkanı Türkay, son zamanların en çok kullanılan kelimesi liyakata da dikkat çekti. Türkay, "Siyasi duruşa ve nepotizme bulaşmadan bir an evvel yol alınmalıdır. Bu konunun düzelmesi yabancı yatırımcıyı da cesaretlendirecektir. Ülke içinde de çalışanı kamçılayacaktır, motivasyon artacaktır. Yaparsam, becerirsem, çalışırsam karşılığını alabiliyorum. Eşit bir değerlendirme var. Çalışmasam da çalışsam da bir denmeyecektir. Bu farkında olmadığımız çok önemli bir konudur. Ülke kalkınması ancak tüm bireylerin katkısı ile olur. Bir kısmın katkısı ile ancak bu kadar olur" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.