SON DAKİKA
Hava Durumu

'Bursa yerli uçak üretiminde öncü olmalı'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bursa'nın, otomotivde edindiği tecrübelerle yerli uçak üretiminde öncü olması gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 25.09.2013 09:16
Haber Güncellenme Tarihi: 25.09.2013 09:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Bursa yerli uçak üretiminde öncü olmalı'

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) Eylül Ayı Olağan meclis toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Arınç, BTSO Meclis Üyeleri'ne kamu özel sektör yatırımlarından Körfez Geçişi Projesi ve sağlık alanında yapılan yatırımlar hakkında geniş bilgi verirken, "Artık devletçi zihniyet, ilaçlardaki son kullanma tarihi gibi geçmiştir. Türkiye, sorunlarını kamu özel sektör işbirlikleriyle çözecektir. Siz üreteceksiniz, siz yöneteceksiniz" diye konuştu.

BTSO Üniversitesi hakkında da "mutlaka butik bir üniversite olmalıdır ve alanında en iyileri yetiştirmelidir" yorumunu yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, işadamı ve sanayicilere "bizi koçbaşı olarak kullanın" mesajını verdi ve "Projelerinizi fikirlerinizi bizimle paylaşın. Bizi de yol açıcı, koçbaşı olarak kullanın. Bizler efendi değiliz, şah değiliz, sizlerin hizmetkarıyız" dedi.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye ekonomisinin tüm kötümser senaryo ve beklentilerin aksine bir büyüme performansı sergilediğine işaret ederek, "Bu oran; küresel ekonomik dalgalanmalar, Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler ve Türkiye'nin son 6 ayda içine sokulmaya çalışıldığı kaos girişimleri göz önüne alındığında, önemi daha da artan bir başarıdır. Türkiye üzerinde toplum mühendisliği yapmak isteyenlere, ekonomi diliyle en iyi cevap verilmiştir" şeklinde konuştu.

Dövizdeki dalgalanmaların Türkiye'ye özgü bir durum olmadığını kaydeden BTSO Başkanı Burkay, "Türkiye'nin ticaret ve sermaye hareketleri açısından dışa açık olmasını istiyorsak, global dalgalanmalardan etkilenmesini de makul karşılayacağız. Tüm olumsuzluklara karşın Türkiye ekonomisi hala güçlü bir şekilde yoluna devam etmektedir. Bu büyüme rakamıyla Doğu Avrupa ülkeleri ortalamasının en az 1.5 puan üstüne çıktık. Gelişmekte olan ülkelerin ortalama büyümesinin de 0,5 puan üzerinde bir performans gerçekleştirdik" diye konuştu.

Konuşmasında; Türkiye'nin ekonomik performansında 'Bursa'nın etkisine dikkat çeken Burkay, Türkiye'yi "istikrar adası" olarak niteledi. BTSO seçimlerinin üzerinden geçen 4 aylık sürede hayata geçirilen projelerle ilgili bilgi veren Burkay, BTSO'nun yeni yönetişim modeliyle, 'kent ekonomisi için strateji ve proje üretilen bir uzmanlık merkezi haline dönüştüğü'nün altını çizerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu anlayışla; ülke kalkınmasının lokomotif gücü konumundaki Bursa'mızın geleceğini, kentin ortak aklını harekete geçirerek birlikte inşa etmek hedefiyle kentin tüm dinamikleriyle diyalog ve işbirliği içindeyiz. Çünkü ülkesine ve kentine yürekten bağlı işadamları olarak inanıyoruz ki; Bursa büyürse, Türkiye büyür. Bu anlamda BTSO üzerine düşen her türlü öncülüğü yapacak, sorumluluktan asla kaçmayacaktır."

PROJELER HAYAT BULUYOR

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay'ın verdiği bilgilere göre, Yönetim Kurulu'nun başlattığı projeler ve çalışmalar şöyle:

- Savunma sanayi alanında kümelenme çalışmaları başlatıldı.

- Bursa ortak paydasındaki projeler için oda ve borsalarla Ortak Akıl toplantıları başlatıldı ve periyodik olarak devam ettiriliyor.

- Tüm sektörlere yön verecek, strateji ve proje üretecek 17 sektörel konsey, 1 Ekim'de çalıştaylara başlıyor.

- Meclis toplantıları, misafir edilen uzman ve değerli isimlerle, ekonomik araştırmalar ve raporlarla daha etkin ve verimli hale getirildi.

- Tüm sektörlerin nabzını tutmak ve üyelerin mevcut durum ve ihtiyaçlarını belirlemek için 'BTSO Üyeleri İhtiyaç Analizi' anket çalışması Ekim ayında başlatılıyor.

GENEL SEKRETERLİĞE HÜSEYİN GÜLER ATANDI

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, BTSO Genel Sekreterliği'ne, TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Başkanı Hüseyin Güler'in atandığını belirterek, "Geçtiğimiz hafta bizlerle çalışmaya başlayan yeni Genel Sekreterimiz Hüseyin Güler'i de takdim etmek istiyor ve huzurlarınızda tekrar yeni görevinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bilişim, otomotiv sanayi, kamu ve uluslararası ilişkilerde 12 yıllık mesleki deneyimi bulunan ve en son TÜBİTAK Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Başkanı olarak görev yapan Hüseyin Güler kardeşimize üstlendiği önemli görevde de başarılarının devamını diliyorum" dedi.

'UYUYAN DEV ARTIK UYANMIŞTIR'

Konuşmasının son bölümünde, "demokrasi ve istikrar" vurgusu yapan Burkay, "uyuyan bir devdi ve yyuyan dev artık uyanmıştır" diye tanımladığı Türkiye'de son dönemde yaşanan 

Toplumsal olaylar hakkında da şöyle konuştu:

"Demokrasiye ve ifade özgürlüğüne hepimiz sahip çıkarız. Ama art niyetli çevrelerin ve marjinal grupların Türkiye'nin huzurunu ve istikrarını bozma eylemlerinin de iş dünyası olarak karşısında yer alacağımızı buradan bir kez daha ilan ediyoruz. Zaten Bursa'mız da bugüne kadar her türlü toplumsal konuda gösterdiği sağduyuyu ve ülke menfaatinden yana tavrını son olaylarda da sergilemiştir. Çok iyi anlaşılmalıdır ki sokaklara inen anarşi, Türkiye'nin istikrarını ve ekonomik büyümesini tehdit eder. Bu tür olayların tırmanması için yangına körükle gidenler ise ülkemizin ve Türk Milleti'nin dostu olamazlar."

Meclis toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Bursa protokolünü ve iş dünyasının katılımıyla BTSO Atriumu'nda yemek düzenlendi.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.