SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'nın hedefi gastronomi markası olmak

Bursa Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından kentin termal, tarih ve kültür turizmine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan "Menşei Bursa" projesiyle kentin dünya çapında bir "gastronomi markası" olması hedefleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2013 15:01
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2013 15:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa'nın hedefi gastronomi markası olmak

Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, projenin, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenmek üzere kabul edildiğini belirtti.

"Menşei Bursa" projesinin Bursa'nın markalaşması yolunda önemli bir adım olduğunu vurgulayan Usta, "Projeyle Bursa adıyla marka olan tarım ve gıdaya dayalı yöresel ürünlerin turizm değerine dönüştürülmesi ve bunların etkili bir tanıtım aracı haline getirilmesi amaçlanmaktadır" dedi.

Usta, 198 bin 465 liralık bütçeye sahip projeyle kentin yerel markalarının hem ulusal hem de uluslararası düzeyde tanıtımının yapılacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Menşei Bursa projesi kapsamında kentteki yaklaşık 2 bin işletme, esnaf ve üreticiyle yöresel ürün ve coğrafi işaretleme konusunda farkındalık oluşturulacak. Ayrıca projenin önemli ayağı olan 'Gastronomi Festivali' gerçekleştirilecek. Festival kapsamında, yöresel ürünlerle üç dalda yarışma yapılacak ve 'Uluslararası Aşçılar Zirvesi' düzenlenecek. Bu projenin özel amacı, tarım ve gıdaya dayalı yöresel değerlerin turizm değerine dönüştürülerek etkili bir tanıtım aracı haline getirebilmek için 'coğrafi işaret' üzerine farkındalık oluşturmak, teşvik etmek ve ilin turistik açıdan tanıtımını yapmaktır."

Avrupa Birliği Bakanlığı Ulusal Ajans Leonardo da Vinci Yenilik Transferi Programı çerçevesinde "Yerel Üreticiler Eğitim Platformu" projesinin de kabul edildiğini bildiren Usta, söz konusu projeyle AB üyesi ülkelerle işbirliği, deneyim ve paylaşım gerçekleştirilerek, yerel üreticilerin kapasitelerinin artırılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.
  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.