SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bursa'da tarımsal üretime BUSKİ'den su desteği

Bursa'da tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla çiftçiye destek sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ tarafından yapılan sulama tesisleri ile üretime önemli katkı veriyor.
Haber Giriş Tarihi: 17.04.2022 19:19
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2022 19:27
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Kırsal kalkınmanın sağlanması ve kent merkezine göçün önlenmesi hedefiyle tarımsal yatırımlarını sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan kaliteli üretimin sağlanması ve ürünlere yeni pazarlar bulunması noktasında çalışmalarını sürdürürken diğer taraftan da tarımda güçlü bir altyapı oluşturuyor.

Bir yılda birden fazla çeşit ürün alınmasına imkan sağlamak için tarım potansiyelinin yüksek olduğu bölgelere BUSKİ tarafından sulama göletleri ve sulama tesisleri yapılıyır. 17 ilçede tarım potansiyelinin yüksek olduğu bölgelere kazandırılan sulama tesisleriyle ürün çeşitliliğinin artırılması ve böylelikle de çiftçi gelirlerinin yükselmesi hedefleniyor.

BUSKİ tarafından yapılan yatırımlar kapsamında İznik Tacir İlave Sulama Tesisi, Mustafakemalpaşa Yalıntaş Sulama Tesisi, İnegöl Dipsizgöl Sulama Tesisi, İnegöl Deydinler Sulama Tesisi ve tanker dolum havuzu, İnegöl Tekke tanker dolum havuzu, İnegöl Aşağıballık Pompaj Sulama Tesisi inşaatları tamamlandı.

İnegöl Tuzla Sulama Tesisinde fiziki gerçekleşme yüzde 33'e ulaştı. Mudanya Güzelyalı Tanker Dolum Havuzu ile Kestel Soğuksu Basınç Kırıcı inşaatı ve Kestel Çataltepe Sulama Tesisi inşaatı tamamlandı. Kestel Gözede Sulama Göletinde fiziki gerçekleşme yüzde 30'larda, Keles Baraklı Sulama Tesisi yüzde 38'lerde devam ederken Büyükorhan Veletler Sulama Tesisi tamamlandı.

Dolgu işlemi devam eden 127 bin metreküp depolama hacmine sahip Orhaneli İkizoluk-Yeşiller Sulama Göletinde fiziki gerçekleşme yüzde 40'a, Mustafakemalpaşa Muradiyesarnıç Sulama Göleti inşaatında da fiziki gerçekleşme yüzde 45 seviyesine ulaştı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BUSKİ'nin her ne kadar içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu hatları ve arıtma tesisleri gibi yatırımlarla öne çıksa da kırsal kalkınmanın sağlanması noktasında da önemli altyapı hizmetlerini hayata geçirdiğini belirtti.

Tarımda verimliliğinin sulamayla artacağını, bir yılda birden fazla ürün almanın tek yolunun doğru sulama olduğunu ifade eden Aktaş, şunları kaydetti:

"Bursa bilinen pek çok özelliğinin yanı sıra tarım şehri unvanıyla da anılmaktadır. Tabii kent kimliğine karakteristik zenginlik katan tarımın geliştirilmesinin yolu, güçlü altyapıdan geçiyor. Bu doğrultuda tarım potansiyelinin yüksek olduğu bölgelere BUSKİ marifetiyle sulama göletleri ve sulama tesisleri kazandırıyoruz. Bu bağlamda 14 adet gölet ile 350 kilometre sulama tesisini çiftçimizin kullanımına sunduk. Bursa'da yaklaşık 35 bin çiftçi ailesine sulama desteği veriyoruz. Böylelikle, hem ürün çeşitliliğinin artırılmasına hem de çiftçi gelirlerinin yükselmesine katkı sağlıyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar