SON DAKİKA
Hava Durumu

Burkay: Ar-Ge Reform Paketi ekonomiye güç katacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 6676 Sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 1 Mart'ta yürürlüğe girmesine ilişkin, açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2016 12:17
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2016 12:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Burkay: Ar-Ge Reform Paketi ekonomiye güç katacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 6676 Sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 1 Mart'ta yürürlüğe girmesine ilişkin, "Yeni paket, tasarım faaliyetlerinin desteklenmesinden, Ar-Ge yatırımlarının teşvik edilmesine; nitelikli üretim yapısına geçişin hızlanmasından katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesine büyük katkı sunacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak 26 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayımlan ve 1 Mart'ta yürürlüğe giren Ar-Ge Reform Paketi'ni değerlendiren Burkay, Türkiye'nin Ar-Ge, inovasyon ve tasarım hamlelerine yeni bir ivme kazandıracağını söyledi.

Burkay, iş dünyası olarak Ar-Ge Reform Paketi'ni büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, "Yeni paket, tasarım faaliyetlerinin desteklenmesinden, Ar-Ge yatırımlarının teşvik edilmesine, nitelikli üretim yapısına geçişin hızlanmasından katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesine büyük katkı sunacak. Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine klasik yöntemlerle ulaşmak mümkün değil. Ar-Ge olmadan, yeni fikirler üretmeden büyük hedeflere ulaşmamız mümkün değildir" diye konuştu.

"Ar-Ge Reform Paketi, üretim hedeflerine güç katacak"

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının öncülüğünde hazırlanan bu paketin, Ar-Ge yatırımlarının artmasına, yenilikçi adımların hızlanmasına ve ülke kalkınmasına büyük katkılar sunacağına inandığını dile getiren Burkay, şöyle konuştu:

"Ar-Ge Reform Paketi, Türkiye'nin katma değerli üretim hedeflerine büyük güç katacak. Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu olarak en önemli hedefimiz bilim, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon konusunda yüksek farkındalığa sahip, yenilikçi ve girişimci bir toplumsal kültür inşa etmek. 2008 yılından bu yana takılıp kaldığımız 10 bin dolar seviyesinden kişi başı milli gelirimizi artırmanın ve orta gelir sendromundan kurtulmanın ilacı da budur. Türkiye'nin sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda iş dünyamızın önünü açan çalışmaları nedeniyle Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve Sayın Bakanımız Fikri Işık başta olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum."

"Bursa, 2023 hedeflerine şimdiden ulaştı"

Burkay, katma değeri yüksek ürünlerin önemine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bursa, kilogram başı ihracatta 4 dolarlık değerle Türkiye'nin 2023 hedeflerine şimdiden ulaştı. Türkiye'de zenginliği Bursa'nın merkezinde bulunduğu bölge şehirleri üretmektedir. Bursa'nın kilogram başı ihracatta 7-8 dolara ulaşması, Türkiye'yi hedeflerine emin adımlarla yaklaştıracaktır. Bu yüzden bizler kentlerin ve 1. Bölge'nin özel olarak ele alınması ve desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye'nin değişimi ve dönüşümü 1. Bölge şehirleri sayesinde olacaktır. O yüzden projelerimizi 'Bursa büyürse, Türkiye büyür' mottosuyla gerçekleştiriyoruz."

Türkiye'nin üretim üssü konumundaki Bursa'da firmaları uluslararası alanda daha güçlü bir konuma taşımayı amaçladıklarını vurgulayan Burkay, bu doğrultuda üniversite-sanayi işbirliği projelerine büyük önem verdiklerini belirtti.

"Bursa'da bir yılda 15 Ar-Ge merkezi̇ kuruldu"

Bursa'da Ar-Ge merkezi sayısının artırılması yönünde önemli çalışmalara imza attıklarına da değinen Burkay, şu bilgileri verdi:

"Kentte 2014 yılı sonunda 23 olan Ar-Ge merkezi sayısı, 2015 yılı ocak ayında 38'e ulaştı. Türkiye ihracatında 2'nci sırada olan kentimiz, Ar-Ge merkezi sayısı bakımından da Türkiye ikincisi konumunda. Bursa'da bir yılda 15 Ar-Ge merkezi̇ kuruldu. Ar-Ge merkezleri sayısının 50'nin üzerine çıkmasını hedefliyoruz. Sunulan destekler ve teşvik politikalarıyla bu hedefimize çok kısa bir süre içerisinde ulaşacağız. İnşallah Bursa, yenilikçi fikirlerin üretime dönüştüğü bir merkez olacak. 2014 yılında Türkiye'deki odalar ve borsalar arasında ilk defa BTSO öncülüğünde 'İnovasyon Ligi' başlattık. Projeyle yenilikçi ürünleri hedefleyen firmaların motivasyonunu artırdık. İnovasyon bir kültür olarak toplumun tüm katmanlarına yayılması noktasında da 'İnovasyon ve Tasarım Baharı' projesini bu yıl ikinci kez düzenleyeceğiz." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.