SON DAKİKA
Hava Durumu

BTSO'dan işletmeler için yeni destek talebi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, ticari hayatın normalleşmesine dönük desteklerin kritik nitelikte olduğunu belirterek, pandemi nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan firmalara sunulacak yeni desteklere ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2021 21:08
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2021 21:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
BTSO'dan işletmeler için yeni destek talebi

Odadan yapılan açıklamada, BTSO Hizmet Ticaret Konseyi Başkanı Turgay Güler'in, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile bir araya gelerek, sektörün taleplerini aktardığı bildirildi.

Toplantının ardından konuştuğu belirtilen Burkay, 17 günlük tam kapanmanın ardından kademeli normalleşme sürecinin başladığına dikkat çekerek, "Pandeminin yıkıcı etkilerini sürdürdüğü bir dönemde iş dünyası olarak sunduğumuz birçok talep Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarıyla karşılık buldu. Böylesine zor bir süreçte hibe ve nefes kredisi gibi dinamiklerin harekete geçirilmesi KOBİ'lerimiz için büyük önem arz ediyor. Desteklerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize şükranlarımızı sunuyorum. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler de tüm kaynaklarımız ve imkanlarımızla her zaman olduğu gibi üyelerimize destek vermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Burkay, ticari hayatın normalleşmesine dönük desteklerin kritik nitelikte olduğunu belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı hibe ve nefes kredisi, darboğazdaki işletmelerimize umut aşıladı. Salgın nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan firmalarımıza sunulacak yeni desteklerle işletmelerimizi hızla ayağa kaldırmalıyız. Bu nedenle yeni desteklere ihtiyacımız var." açıklamasında bulundu.

BTSO bünyesinde faaliyet gösteren Tahkim ve Arabulucuk Merkezinin çalışmaları doğrultusunda pandemi nedeniyle büyük zorluklarla mücadele eden işletmeler için pandeminin ortaya çıktığı ilk günlerde kira düzenlemesi konusunda yasa taslağı hazırladıklarını aktaran Burkay, söz konusu çalışmayı Adalet Bakanlığına sunduklarını hatırlattı.

Burkay, "Salgın tedbirleri kapsamında kapanan ve kısıtlı çalışan işletmelerimizin kira ödemeleri konusunda mücbir sebep külfetini taraflar arasına eşit şekilde bölen, kiralayan, kiracı ve devletin aynı oranda pay alacağı bir sistemin tüm taraflar açısından en makul çözüm yöntemi olacağına inanıyoruz. Bu kapsamda hazırladığımız yasa taslağı önerisinin gündeme alınmasını bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

- "Talebimiz vergi ve prim borçlarının silinmesidir"

Geçen yıl mart ayında başlayan ve etkileri halen devam eden Kovid-19 salgını nedeniyle faaliyetlerini sınırlandıran ya da kapanmak zorunda kalan işletmelerin yükümlülüklerini yerine getiremediğine işaret eden İbrahim Burkay, "Bu kapsamda talebimiz vergi ve prim borçlarının silinmesidir. Diğer taraftan bankalar ile esnaf kefalet kooperatifleri kredilerinin yeniden yapılandırılması firmalarımıza rahat nefes aldıracaktır. Ciro kaybına göre en az 100 bin lira limitli, düşük faizli ve 1 yıl ödemesiz kredi sunulması da işletmelerimizin içinde bulundukları zorluklardan hızla kurtulmasına olanak sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Pandeminin yeme-içme başta olmak üzere hizmet sektöründe kapatılan veya faaliyetleri kısıtlanan tüm işletmelerde ağır tahribatlara neden olduğunu belirten Burkay, şunları kaydetti:

"Öncelikli olarak kafe, restoran işletmelerimizin açık alanda servis yapabilecek şekilde açılması, otel ve düğün salonlarının ise açılma tarihlerinin ilan edilmesi sektörün faaliyetlerinin planlanması açısından öncelikli konular arasında yer almaktadır. Ayrıca turizm ve seyahat acentelerimiz ile eğitim sektörümüz için de özel desteklere ihtiyaç duyulmaktadır. Firmalarımızın Kovid-19 tedbirleri kapsamında yeniden faaliyetlerine başlamaları, firmalarımızın mevcut sorunlarının derinleşmesini de engelleyecektir. Bu konunun da hızla çözüme kavuşturulması beklentilerimiz arasında. Bunun yanı sıra Esnaf ve Sanatlar Odasına bağlı işletmelere sağlanan desteklerin benzer alanlarda faaliyet gösteren ticaret, sanayi odası üyesi firmalarımıza da sağlanması ekonomik ve toplumsal denge açısından önem arz etmektedir."

- "Ek destek taleplerimizin acil bir şekilde hayata geçirilmesini bekliyoruz"

BTSO Hizmet Ticaret Konseyi Başkanı Turgay Güler de yeme-içme sektörünün pandeminin başından bu yana kapalı olduğuna dikkati çekerek, sektördeki firmaların salgın döneminde en fazla zarara uğrayan kesim olduğunu aktardı.

Geride kalan 1,5 yıldan bu yana Türkiye'nin dört bir yanındaki sektör temsilcileriyle firmaların yaşadıkları sorunları, çözüm önerileriyle birlikte BTSO Yönetim Kuruluna, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ve hükümete ilettiklerini anımsatan Güler, "Gerek odamız, gerekse de çatı kuruluşumuz TOBB, sektörümüz adına her türlü girişimde bulundular. Bu sayede birçok destek paketi hayata geçirildi. Yaptıkları çalışmalardan ötürü sektörümüz adına başkanımız sayın İbrahim Burkay'a ve TOBB Yönetim Kurulumuza teşekkür ediyorum. Ancak bugüne kadar açıklanan destekler, pandeminin işletmelerimiz üzerinde oluşturduğu olumsuzlukları karşılamaktan uzak kaldı. Bu noktada Başkanımızın da aktardığı ek destek taleplerimizin acil bir şekilde hayata geçirilmesini bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.