SON DAKİKA
Hava Durumu

BTSO anketi: büyüme, hedefin altında kalacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın anketine katılan işadamları, 2014 yılında yapılacak yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülke ekonomisine olumlu-olumsuz etkisi olmayacağını öngörüyorlar.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2013 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2013 11:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
BTSO anketi: büyüme, hedefin altında kalacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis üyelerine yönelik başlattığı Ekonomik Durum Değerlendirme Anketi'nin ikincisinin sonuçlarını açıkladı. BTSO anketine katılan işadamlarının yılsonu kur tahmini dolar 2,00 TL'nin, Euro da 2.70 TL'nin üzerini gösterdi.

BTSO meclis üyelerine göre, büyüme rakamı da hedeflerin altında gerçekleşecek. Ancak ihracatta hedefler aşılacak.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, meclis üyelerinin yılsonu beklentilerini ortaya çıkarmak amacıyla 12 sorunun yer aldığı elektronik bir anket düzenlediklerini söyledi. BTSO'nun 128 meclis üyesinden 114'ünün katıldığı anketin sonuçlarına göre, en önemli sorunun bölgedeki siyasi gelişmeler ve küresel piyasalardaki dalgalanmalar olduğunun ortaya çıktığını belirten Burkay, 114 meclis üyesinin yüzde 40'ının yılsonu dolar kurunun 2.00-2.15 TL aralığında kalacağını öngördüklerini kaydetti.

Burkay'ın açıkladığı ankete göre, işadamlarının yüzde 47'si euro kurunun ise 2,70 TL'nin altında seyredeceğini tahmin ediyor. Ankete katılanların yüzde 59'una göre "büyüme, hedefin altında kalacak", yüzde 44'üne göre büyüme oranı yüzde 3'ün altında gerçekleşecek. İşadamlarına göre, cari açık yılsonunda 55-60 milyar dolar olacak.

Geçen yıl 153 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracat cephesinde ise beklentiler olumlu. BTSO meclis üyeleri ihracatta hedeflerin tutturulacağına inanıyor. Ankete katılanların yüzde 27'si ise beklentilerini arttırarak 2013 yılsonu ihracat hedefi olan 158 milyar doların aşılıp 160 milyar dolara ulaşılacağı öngörüsünde bulunuyor.

BTSO anketinden çıkan çarpıcı sonuçlardan bazıları şöyle:

-Türk Lirası yılsonu yıllık ticari kredi faizleri yüzde 10-11 aralığında seyredecek (yüzde 40)

-Yılın geri kalan bölümünde işlerinin ilk yarıdaki gibi devam edeceğini düşünenler yüzde 38. İşlerinin gelişeceğini düşünenler 35. İşlerin azalacağı öngörüsünde bulunanlar ise yüzde 27. BTSO üyeleri, "Türkiye ekonomisini etkileyen en önemli sorun nedir?" sorusuna şu yanıtları verdiler:

-Bölgedeki siyasi gelişmeler (yüzde 48)

-Küresel piyasalardaki dalgalanmanın Türkiye ekonomisini olumsuz etkilemesi yüzde 28)

-Cari açık (yüzde 11)

-Ticaret kredisi yıllık faiz oranının yüksek olması (yüzde 7)

-İşsizlik (yüzde 3)

-Dış borç (yüzde 2)

İşadamları, 2014 yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülke ekonomisi üzerindeki etkisine ilişkin soruyu da yanıtladılar. BTSO meclis üyelerinin yüzde 46'sı "bir etkisinin olmayacağı" görüşünde. Üyelerin yüzde 26'sı olumlu, yüzde 27'si ise olumsuz etkileneceklerini belirtiyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.