SON DAKİKA
Hava Durumu

BEBKA 2016 yılı mali destek programları açıklandı

Ajans tarafından bu sene havacılık, raylı sistemler ve savunma sanayi sektörlerinde 12 milyon lira, Bilecik'te mermer sektörüne ise 4 milyon lira tutarlarında destek sağlanacak

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2016 14:15
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2016 14:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
BEBKA 2016 yılı mali destek programları açıklandı

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), bu yıl havacılık, raylı sistemler ve savunma sanayi sektörleri ile Bilecik'te mermer sektörüne 16 milyon liralık destek verecek.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, kentte bir otelde düzenlenen basın toplantısında, BEBKA'nın sorumluluk alanındaki illerin stratejik hedeflerine uygun projelere destek olması gerektiğini söyledi.

Karaloğlu, Bursa'da sanayinin dönüşmesi gerektiğini belirterek, firmaların katma değeri daha yüksek inovatif ürünler elde etmesi ve Ar-Ge merkezlerini artırmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Bursa'nın havacılık, raylı sistemler ve savunma sanayisinde ilerlemesi gerektiğini dile getiren Karaloğlu, "BEBKA da şehrin stratejik hedefini destekleyecek mali destek programı yaptı. Havacılık, raylı sistemler ve savunma sanayinde üretim yapan, projesi olan ve buna dönüşmek isteyen firmalara destek vereceğiz" dedi.

Vali Karaloğlu, firmaların dönüşümünün kendileri için çok önemli olduğunu anlattı.

Mali destek programlarıyla sağlanacak desteklere değinen Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Firmanız var, bugüne kadar başka bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz ama şehrin stratejik hedefine uygun olarak firmanızı da dönüştürmek istiyorsunuz. Havacılık, raylı sistemler ve savunma sanayinde iş yapmak isteyenler teklif çağrısından yararlanabilir. Valilik olarak stratejik hedeflere elimizden gelen desteği veriyoruz. Kentin sanayicisi, sivil toplum kuruluşları da bu hedeflere odaklanırsa bu kentin başaramayacağı hiçbir şey yok. Bursa'nın havacılık, raylı sistemler ve savunma sanayinde üretemeyeceği hiçbir şeyin olmadığına inanıyorum. Yeter ki doğru projeler, ortaklıklar, hedefler, finansman kaynaklarıyla işe girilsin."

BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci de BEBKA olarak bugüne kadar 5 yılda 14 başlıkta mali destek programları yürüttüklerini, bu kapsamda bin 68 proje başvurusu aldıklarını belirtti.

Değirmenci, 214'ü tamamlanan, 56'sı devam eden 270 projenin başarılı bulunduğunu ve destek almaya hak kazandığını aktararak, "Bu yılki programlar hariç toplam hibe tutarı 93 milyon lira olarak gerçekleşti. Bölgemizde yaklaşık 150 milyon liralık yatırım desteklenmiş oldu" ifadelerini kullandı.

Bu yıl için mali destek programlarının toplam bütçesinin 16 milyon lira olduğu bilgisini veren Değirmenci, şunları kaydetti:

"12 milyon lirası havacılık, raylı sistemler ve savunma sanayi mali destek programına, 4 milyon lirası da Bilecik'te faaliyet gösteren mermer sektörüne ayrıldı. Bu yıl mali destek programlarında yenilikler yapıldı. Öncelikli olarak sektör ayrımına gittik. Sektörel odaklanma sağlamaya çalıştık. Ayrıca bölgesel odaklanmaya da giderek sadece ile özel bütçe ayırdık. Bilecik'te mermer sektörünün katma değerinin artırılması, işleme kapasitesinin geliştirilmesi anlamında bir bütçe ayırdık. Havacılık, raylı sistemler ve savunma sanayi konusunda Bursa ve Eskişehir, Türkiye'nin bu sektördeki önemli iki merkezi. BEBKA olarak bölgedeki katma değerli sektörlerin üretimdeki payının artırılması ve sanayinin dönüşümü için bölgedeki pek çok kurumla beraber çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu yılki mali destek programında yüksek teknolojili ve katma değerli sektörlerden üçüne bütçe ayırmayı uygun bulduk."

Mali destek programlarına başvuruların 22 Şubat'ta başladığına değinen Değirmenci, müracaatların 2 Mayıs'a kadar süreceğini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.