SON DAKİKA
Hava Durumu

Başçı konuştu dolar düştü

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, kriz tartışmalarına "Türkiye'de durum çok iyi, gidişat çok iyi" sözleriyle nokta koydu. Başçı'nın TL'yle ilgili açıklamaları sonrasında dolar düşüşe geçti.

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2011 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2011 11:49
https://www.bursaport.com
Başçı konuştu dolar düştü

Enflasyon raporunu açıklayan Başçı kriz tartışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Yurtdışındaki riskler kimsenin aklına hayaline bile gelmeyen konular. ABD'de temerrüt riski konuşuluyor. Siyasi süreç işliyor, herkes emin ki bu çözülecek. Avrupa'daki problem biraz daha büyük. Döviz alım ihalelerine ara verirken de ona atıfta bulunduk. Türkiye'de durum çok iyi, gidişat çok iyi. Yatırımlar son derece mükemmel toparlanmış şekilde gidiyor. Bu durum çok iyiyken içinde bulunduğumuz dünya bir takım risklerle karşı karşıya. Şöyle bir avantaj var bizim için; dengeleyici yönde politikalar uygulayabiliyoruz."

Başbakan'ın "Bu defa teğet bile geçmeyecek" sözlerini değerlendiren Başçı, "Ben de o kadar güzel konuşabilseydim siyasetçi olurdum. Açıklamayı olumlu karşılıyorum. Vatandaşa mesaj anlamından da olumlu buluyorum. Bu tür mesajlar şu sıralarda faydalı" dedi.

TL AŞIRI DEĞERLİ DEĞİL

Kurdaki harekete değinen Başçı, ''Türk Lirası aşırı değerli değil, hiç kimse aşırı değerli olduğunu iddia edemez. TL'nin cari açığa yapabileceği azami katkıyı da biz yaptığını düşünüyoruz. Kurlarla ilgili taahhüt verildiğinde başımıza neler geldiğini gördük. Bugün için gerçekten şunu başardık. TL üzerinde ilave bir değerleme baskısı kesinlikle şu anda yok. Bizim benzediğimiz ülkelere göre TL, yüzde 20'nin üzerinde nisbeten daha az değerli durumda. TL'de daha fazla değer kaybı enflasyonu olumsuz etkileyebilir '' dedi.

"Kredilerle ilgili tedbir almak gerekirse bunlar az maliyetli tedbirler olacaktır" diyen Başçı, kredilerin tam arzu ettikleri yönde ilerlediğini kaydetti. Başçı, ilave faiz artışına gerek duymadıklarını ifade etti.

AŞIRI ISINMA VE SERT İNİŞ RİSKİ YOK

Başçı, ekonomide aşırı ısınma ve sert iniş riski görmediklerini belirterek, "MB olarak fon girişlerindeki ani durmaya hazırız ama bu ihtimal az" diye konuştu.

DALGALANMA KORKUSU BULUNMUYOR

Türkiye'nin döviz pozisyonuyla ilgili sıkıntısı olmadığını ifade eden Başçı, Türkiye'nin hiçbir şekilde dalgalanma korkusu olmadığını ifade etti.

ENFLASYON TAHMİNİ DEĞİŞMEDİ

Enflasyon tahminlerini açıklayan Başçı, 2011 sonu enflasyon tahminlerinin orta noktası yüzde 6,9 olmak üzere yüzde 5,9 ile yüzde 7,9 arasında olacağını söyledi. Başçı, enflasyon tahminlerinin değişmediğini kaydetti.

Başçı, 2012 sonu enflasyon tahminlerinin orta noktası yüzde 5,2 olmak üzere yüzde 3,5 ile yüzde 6,9 arasında olacağını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı, 2011'in ikinci çeyreğinde dünyada büyümenin yavaşladığını, aşağı yönlü risklerin belirginleştiğini söyledi. Başçı, gelişmiş ve gelişen ülkelerde büyüme rakamlarının ayrışmaya devam ettiğini kaydetti.

BAŞÇI KONUŞTU, DOLAR DÜŞTÜ

Erdem Başçı'nın açıklaması öncesinde 1,69'un üzerinde seyreden dolar, TL'yle ilgili değerlendirmeler sonrasında 1,67'ye kadar geriledi.

kaynak: ntvmsnbc.com

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.