SON DAKİKA
Hava Durumu

Anıl: Türkiye İnegöl gibi olmalı

Bursa Milletvekili Sena Kaleli başkanlığındaki CHP heyeti ile AK Parti Milletvekili Önder Matlı'yı birlikte ağırlayan İTSO Başkanı Anıl, Türkiye'deki bütün illerin dış ticaret fazlası veren İnegöl gibi olması halinde Türkiye'nin 10 büyük ekonomi içinde yer alabileceğini savundu.

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2013 16:46
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2013 16:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Anıl: Türkiye İnegöl gibi olmalı

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl, dış ticaret fazlası veren İnegöl'ün ekonomik ve sosyal boyutuyla Türkiye'de birçok ilden daha ileride olduğunu belirterek, 'Türkiye İnegöl gibi olmalıdır' dedi.

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, İnegöl içe yöneticileri ile birlikte Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. CHP'lilerin Oda'da olduğu sırada AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı'nın Başkan Anıl'ı sürpriz bir şekilde ziyaret etmesi, basın mensupları arasında 'İktidar ve muhalefet İTSO'da buluştu' yorumlarına yol açtı. Anıl, Sena Kaleli ve Önder Matlı'yı aynı anda ağırlarken, yaptığı açıklamada İnegöl'ün ekonomik ve sosyal gücüne dikkat çekti.

EN ESKİ ODALARDAN BİRİ

İTSO'nun 4 bin üyesi bulunduğunu ve Türkiye'nin en eski odalarından biri olduğunu kaydeden Anıl, Oda'nın eski olmasının, İnegöl'ün ekonomik aktivitesinin de eskiye dayandığını gösterdiğini bildirdi. Ekonomik göstergelere bakıldığında İnegöl'e ilçe demenin yanlış olacağını savunan Anıl, '1 milyar 100 milyon dolarlık dış ticaret hacmimiz var. Bunun 350 milyon doları ithalat, 750 milyon doları ihracat. Dış ticarette yıllardır fazla veren bir ilçeyiz. Türkiye'deki 81 ilçe içinde 17.sıradayız. Türkiye ekonomisi dış ticaret açığı veriyor. Bu yüzden Türkiye'nin İnegöl'ü örnek alması gerekir. İnegöl gibi olursa Türkiye ayakta durur. O zaman dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri olur' dedi.

SİYASETİN İÇİNE GİRMEDİK

İTSO Başkanı Metin Anıl, Oda olarak siyasetin içine girmediklerini de belirterek, 4 bin üyeli bir kuruluşun, siyasi yapıya bürünmesinin doğru olmayacağını vurguladı. Siyasete bulaşan sivil toplum örgütlerinin yöneticilerinin kalıcı olmadığını belirten Anıl, 'Biz siyaset üstü ilkelerimizle kalıcı olmayı başardık. Bizde en solundan en sağına kadar her düşünce yapısında üye var. Bunları bir siyasi düşünceye yönlendirebilir misiniz' şeklide konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.