SON DAKİKA
Hava Durumu

Amerikalı işadamları Oylat'a hayran kaldı

Bursa Girişimci İş Adamları Derneği'nin (BUGİAD) daveti üzerine İnegöl'e gelen Amerika'da yaşayan Boşnak ve Arnavut kökenli işadamları Oylat'ta ağırlandı.

Haber Giriş Tarihi: 22.06.2011 14:21
Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2011 14:21
https://www.bursaport.com
Amerikalı işadamları Oylat'a hayran kaldı

İnegöl ile ticari ilişkilerin artırılması adına çeşitli projeler geliştiren BUGİAD İnegöl Şubesi, 110 yabancı işadamını ticari ilişkiler kurmak için İnegöl'e davet ederek Oylat'ta ağırladı.

Oylat'ta faaliyet gösteren Çağlayan Otel'de yenilen yemeğin ardından çok amaçlı salonda işadamları ile bir toplantı yapıldı. BUGİAD Şube Başkanı Ahmet Akıskalı, "İnegöl'ümüzde tarihi bir buluşma gerçekleşiyor. Bu fırsatı maddi ve manevi olarak iyi değerlendirmemiz gerekiyor. İnegöl, merkez ilçeleri dışında Bursa'nın en büyük ilçesidir. Türkiye'de ki birçok ilden büyüktür. İnegöl, köftesi, mobilyası ve Oylat kaplıcaları ile ün salmış bir yer olmasının yanında Türkiye'nin en gelişmiş sanayi şehridir" dedi.

Bosna-Hersek Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmet Doyan, İnegöllü Boşnakların 1877 yılında Bosna'nın çeşitli illerinden göç ettiğini belirterek, "Biz Türkiye Cumhuriyeti'ne yerleştikten sonra devletimize sonsuza kadar bağlı kalmış göçmenleriz. Geçmişimize baktığımızda, İnegöl'de faaliyet gösteren işadamlarının İnegöl'e hep ilkleri getirdiğini görüyoruz. Mobilya, ziraat ve benzeri konuların İnegöl'e gelmesinde Boşnaklar önderlik etmiştir" diye konuştu.

BALGÖÇ İnegöl Şubesi Başkanı Alaattin Kırcalı da, kültür derneklerinin üzerine düşen görevler olduğunu ifade ederek, "Balkan dernekleri temsilcileri olarak, Türkiye dışındaki Türklerin meseleleriyle ilgileniyoruz" dedi.

Amerikan Balkan Dernekleri Federasyonu (FEBA) Başkanı Dr. Aras Konjhadziç de,şunları söyledi:

"Kısa bir süre önce Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğüm zaman bana '30 saniyede derdini anlat' dediler. Türkiye'de 1.5 milyon Boşnak olduğunu belirterek, 'Bize kim sahip çıkacak? Kosova mı, Suudi Arabistan mı, Bosna-Hersek mi, yoksa Türkiye mi? Recep Tayyip Erdoğan mı bize sahip çıkacak' dedim. Başbakanımız, 'Ağabey benim, Türkiye'ye gel sen' dedi. Türkiye'ye geldiğimde Başbakanımızla 1.5 saat sohbet ettik. Medeniyetlerin arasında her zaman büyük okyanuslar var. Osmanlı'yı 500 yıl boyunca mükemmel savunduk. Biz bu memleketi hiç bir zaman satmadık. Balkanlar Osmanlı'nın kalesidir. Bizim bu kaleyi terk etmememiz lazım. Bosna-Hersek, Arnavutluk hiç bir zaman düşmedi. Osmanlı maalesef düştü, yok oldu. Yok olduktan sonra bizi eze eze yok etmeye başladılar."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.