SON DAKİKA
Hava Durumu

141 bin dekar alanda patates ekimi yasaklandı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, karantina nedeniyle 25 ilde 141 bin 650 dekar alanda patates ekiminin yasaklandığını bildirdi. 

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2019 11:42
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2019 11:42
https://www.bursaport.com
141 bin dekar alanda patates ekimi yasaklandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, aralarında ülkemizde en çok patates üretimi yapılan illerin de bulunduğu 25 ilde karantina etmeni olan Patates Siğili Hastalığı, Patates ve Domateste Bakteriyel Solgunluk, Patates Kahverengi Çürüklüğü, Patates Halka Çürüklüğü ve Patates Kist Nematodlan nedeniyle dikim yasağı uygulandığını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, topraktaki hastalıklar nedeniyle ekim ve dikim yapılamayan bölgeler ile hayvan hastalığı nedeniyle riskli alan ilan edilen bölgeleri soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

CHP Milletvekili Gürer, önergesinde, "Ülkemizde ne kadar alanda hangi ürünlere dikim ekim yasağı uygulanmaktadır? Nedeni nedir? Hangi illerdedir? Yasaklama süreci ne kadardır? Ne kadar il, ilçede hayvan hastalığı nedeni ile riskli alan ilan edilmiştir? Hangi illerdedir? Kamu ve KİT kuruluşlarda arazi ya da besicilikte riskli alan ve arazi uygulaması bulunmakta mıdır?" şeklinde sorular yöneltti.

Niğde Milletvekili Gürer'in yazılı soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülkemizde karantinaya tabi zararlı organizma tespiti nedeniyle 141 bin 650 dekar patates üretim alanında patates ekiminin yasaklandığını bildirdi. Bakan Pakdemirli, patates ekimi yasaklanan bölgelerde münavebe önerildiğini ve alternatif ürün eken üreticilere destekleme ödemesi yapıldığını belirtti.

PATATES EKİM ALANLARINDAKİ TOPRAK HASTALIKLARI SAYISI DA ARTTI

Patates Siğili Hastalığı, Patates ve Domateste Bakteriyel Solgunluk, Patates Kahverengi Çürüklüğü, Patates Halka Çürüklüğü ve Patates Kist Nematodlan hastalıklarının karantina etmeni olarak değerlendirildiğini kaydeden Bakan Pakdemirli, "Söz konusu karantina zararlılarının kimyasal mücadelesi bulunmamakta olup, tek mücadele yöntemi karantina tedbirlerinin alınması, kültürel tedbirlerin uygulanması ve münavebe yapılmasıdır. Aksi takdirde hastalığın bulaşma ve yayılması devam etmekte ve tüm ekim alanlarına yayılarak ürün/verim ve kalite kayıplarına dolayısıyla önemli ölçüde ekonomik zarara neden olmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi hastalığın konukçusu olan bitkilerin yetiştirilmesi yasaklanarak alternatif ürün ekilmesi teşvik edilmektedir. Yasaklama süresi bulaşık olan toprağın hastalıktan temizlenmesine bağlıdır" dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

25 İLDEKİ BAZI BÖLGELERDE PATATES EKİMİ YASAKLANDI

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli;  Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Tokat, Trabzon gibi illerdeki bazı bölgelerde karantina nedeniyle patates ekiminin yasaklandığını ifade etti.

HAŞHAŞ VE KENEVİR İZNE TABİ

Pakdemirli, karantina nedeniyle ekim yasağı haricinde, haşhaş, keten, kenevir ve çeltik ürünleri yetiştiriciliğinin ise izne tabi olduğunu vurguladı. Bakan Pakdemirli hayvan hastalıklarıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

"İhbarı mecburî bir hastalığın ortaya çıkması veya ortaya çıkması şüphesi hâlinde, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile hastalığa özel mevzuat kapsamında kordon karantina tedbirleri alınmakta, hastalığın türüne göre koruma ve gözetim bölgeleri oluşturulmakta ve hastalığın yayılmasının önlenmesi için gerekli kontrol, numune alma, teşhis, aşılama, izolasyon, temizlik, dezenfeksiyon, itlaf ve imha çalışmaları yapılmaktadır..."

GÜRER: DÜŞÜNDÜRÜCÜ KAYGI VERİCİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye'de en çok patates üretimi yapılan 25 ilde 141 bin 650 dekar alanda patates üretimi yapılamayacak kadar toprak hastalığının yayılmış olmasının üzüntü verici olduğu kadar düşündürücü de olduğunu da belirtti.  Gürer, "Yanlış sulama ile toprağımızı kaybettik. Vahşi sulama toprağı bozdu. İthal ilaç, gübre, tohum kullanım sorunları ve içeriği ile hem doğamızı, hem toprağımızı  tüketti. Plansız, bilgiden uzak, ithale bağımlı sürecin AKP ile zirve yapması sorunları katladı. Toprak isyan etti. Yanlış  İlaçlar ile doğanın dengesi bozuldu. Tohum ve gübre ile hem toprak  hem üründen olduk" dedi.

'BÖYLE GİDERSE PATATES EKİM ALANI KALMAYACAK'

Bazı bölgelerde ilk önce patates siğili hastalığının ortaya çıktığını hatırlatan Gürer, "Sayın Bakanın verdiği bilgiye göre patates ekiminin yasaklanmasına neden olan hastalıkların sayısında ve ekim yasağı uygulanan bölgelerin sayısında da artış olmuş durumda. Böyle giderse patates ekim alanlarının yasaklanacağı alan miktarı daha da artacak. Benzer durum farklı ürünlerde de var .Soruna çok yönlü bakmak lazım. Eğer toprakta hastalık çıkarsa yıllarca ekim yasakları ile tarım alanları kullanılamaz duruma geliyor ki bu ülkemiz varlıkları için büyük kayıp yaratıyor" dedi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.