SON DAKİKA
Hava Durumu

YKS'nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi yapıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 81 il ve Lefkoşa'da düzenlenen, 3 milyon 527 bin 466 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 17.06.2023 12:33
Haber Güncellenme Tarihi: 17.06.2023 14:36
Kaynak: Haber Ajansı
https://www.bursaport.com
YKS'nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi yapıldı

2023 YKS kapsamında saat 10.15'te başlayan TYT'de adaylara, Türkçe Testinde 40, Sosyal Bilimler Testinde 20, Temel Matematik Testinde 40, Fen Bilimleri Testinde 20 soru olmak üzere 120 soru soruldu ve 165 dakika süre verildi.

YKS'de ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) yarın saat 10.15'te başlayacak ve 180 dakika sürecek. AYT'de adaylara Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testinde 40 soru, Sosyal Bilimler-2 Testinde 40 soru, Matematik Testinde 40 soru, Fen Bilimleri Testinde 40 soru sorulacak. 

AYT'ye 2 milyon 573 bin 156 aday katılacak. Sınav, 8 bin 789 binada, 150 bin 140 salonda uygulanacak. AYT'de 345 bin 898 kişi görev alacak.

Son oturum YDT

Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) ise yarın saat 15.45'te başlayacak ve adaylara 120 dakika süre verilecek. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça olmak üzere 5 dilde yapılacak sınavda 80 soru yer alacak.

Bu yıl YDT'de İngilizceden 316 bin 572, Arapçadan 13 bin 774, Almancadan 4 bin 705, Fransızcadan 1745, Rusçadan 1218 kişi sınava girecek.

YDT'ye 1165 engelli aday katılacak. Sınav, 1434 binada, 16 bin 811 salonda uygulanacak ve 49 bin 108 kişi görev alacak.

Engelli adaylar için 2023 YKS'de, üç oturumda toplam 10 bin 103 okuyucu ve işaretleyici görev yapacak.

Adayların sınav saatinden en az bir saat 15 dakika önce sınav binalarında hazır olması gerekiyor. Adaylar, sınavın sabah oturumu olan AYT'de saat 10.00'dan, öğleden sonra oturumu olan YDT'de saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında kimlik numarası, fotoğraf bulunmayan adaylar için il/ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık bulundurulacak.

YKS sonuçları, 20 Temmuz'da açıklanacak. TYT'ye geçen yıl 3 milyon 243 bin 334 aday başvurmuştu.

Bursa ve çevre illerde YKS'nin ilk oturumu yapılıyor

Bursa'daki Uludağ İlkokulu ve Çınar Anadolu Lisesi'nde sınava girecek öğrenciler, gerekli kontrollerin ardından okul binalarına giriş yaptı.

Eskişehir'de, YKS'ye giren öğrenciler ve aileleri sınav heyecanı yaşadı.

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Yerleşkesi'ndeki Edebiyat Fakültesi'nde sınava girecek öğrenciler, yakınlarıyla sınav saatini bekledi. Öğrenciler, üst aramaları ve kimlik kontrollerinin ardından salonlara alındı. Bazı adaylar, kapıların kapanmasına az bir süre kala sınav salonlarına giriş yaptı. Adaylar sınava girdikten sonra yakınlarından bazıları, dua ederek bekleyişini sürdürdü.

Çanakkale'de öğrenciler, kimlik kontrolünün ardından sınav binalarına alındı. Çanakkale İbrahim Bodur Anadolu Lisesi'nde sınava girecek Dağdan Taşçı, kimlik yerine ehliyetini getirdi. Bina görevlisinin sınava ehliyetle giremeyeceğini söylemesi üzerine Taşçı, babasıyla okuldan ayrıldı.

Kütahya'da Atatürk Anadolu Lisesi'nde sınava girecek adaylar, erken saatlerde aileleriyle sınav merkezine geldi.

Öğrenciler, görevlilerce kimlik ve sınav giriş belgesi kontrolü yapıldıktan sonra sırasıyla okul binasına alındı. Bazı vatandaşlar, çocuklarıyla sınav merkezine gelerek onlara destek oldu.

Yalova Çiflikköy Mustafa Kemal Anadolu Lisesi'ne gelen öğrenci ve veliler de ÖSYM tarafından düzenlenen YKS'nin ilk oturumunda Temel Yeterlilik Testi heyecanı yaşadı.

Bilecik'te eğitim kurumlarında TYT için öğrenciler binalara giriş yaptı. Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Ortaokulu ve Malhun Hatun İlkokulu'nda sınava girecek öğrenciler, aileleriyle geldi. Emniyet ekipleri, sınav süresince okul önlerinde görev aldı. Çocuklarının okula girmesinin ardından bazı veliler de okul bahçesinde dua okudu.

Balıkesir'in Kula Anadolu Lisesi'nde sınava girecek öğrenciler, gerekli kontrollerin ardından okul binalarına giriş yaptı. Veliler de okul önünde beklemeye başladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.