SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni müfredatta 'ahlak' ve 'değer' vurgusu; Eksik olan 'ahlak' mıydı?

Millî Eğitim Bakanlığı, yeni müfredatın taslağını açıkladı. İlk kez ‘Yetkin ve erdemli insan’ öğrenci profili tanımı yapıldı. Müfredatta ‘ahlak’ ve ‘değer’ kelimeleri sıkça kullanıldı.

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2024 02:22
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2024 14:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Yeni müfredatta 'ahlak' ve 'değer' vurgusu; Eksik olan 'ahlak' mıydı?

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Millî Eğitim Bakanlığı “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adını taşıyan yeni müfredat taslağını bir hafta boyunca kamuoyunun görüşüne açtı. Konularda yüzde 35 oranında sadeleştirilme yapıldı. Biyoloji dersinde evrim teorisi sınırlandırıldı, matematikte integral kaldırıldı, kümeler konusu kısaltıldı. Müfredatta ilk kez ‘Yetkin ve erdemli insan’ başlığı altında öğrenci profili tanımı yapıldı. Eğitim sendikaları, müfredatın hazırlanma sürecinden itibaren sorun olduğunu belirtiyor. Yeni müfredatta ‘ahlak’ ve ‘değer’ kelimelerinin sıkça kullanılmasına dikkat çekiyor.

‘YÜZLERCE KEZ ‘DEĞER’ KELİMESİ KULLANILMIŞ’

Son 22 yılda dördüncü kez topyekûn bir müfredat değişikliğine gidiliyor. Sınav sistemlerinde, eğitim programlarında defalarca kez değişiklik yapıldı. 22 yılda 9 Milli Eğitim Bakanı değişti. Bu duruma Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “Bu ülkedeki çocuklar birilerinin kobayı değil” diyerek tepki gösteriyor. “Müfredatlar eğitimin anayasasıdır” diyen Özbay, müfredat hazırlanırken neden müfredatın değiştirilmesine ihtiyaç duyulduğunun açıklanması gerektiğini belirtti. Özbay, Türkiye’nin Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne (OECD) üye ülkeler arasında son sıralarda olmasının nereden kaynaklandığını, bundan önceki müfredattaki eksikliklerin ne olduğunun açıklanması ve geçmişin değerlendirilmesi, eğitimde neye ihtiyaç olduğunun belirlenmesi gerektiğini söyledi. Yeni müfredatta bu konulara değinilmediğini ifade eden Özbay, müfredatta tarif edilen bir öğrenci tipi olduğuna dikkat çekti:

“Ortak metin, müfredatın amacını anlatır. Ortak metni okuduğumuzda bir ilahiyat sözlüğüne ihtiyacımız var. Belagat sahibi, kâmil insan tanımları var. 61 kez ‘ahlak’ geçiyor, yüzlerce kez ‘değer’ geçiyor. Demek ki müfredat yazılmasına ihtiyaç duyulmasının sebebi bundan öncekiyle ilgili ahlak ve değerde bir eksiklik görülmüş. Alt başlıkta ‘sabır telkini’ var. Kullanılan kelimelere baktığımızda şunu diyoruz; ‘Tekkeden mürit mi yetiştiriyorsunuz?’”

Erdemli ve ahlaklı insanın tasarruf edeceği ifadesine değinen Özbay, “Ülkede ekonomik kriz var. Birileri sarayda yaşıyor, milletvekilleri ceylan derisi koltuklarda oturuyor, maaşları 20 asgari ücret maaşına bedel ama halka sabır, tasarruf, şükür telkininde bulunanlar bunu eğitim aracılığıyla çocuk yaşta başlatmayı amaçlıyorlar. O nedenle AKP’nin programı diyoruz” diye konuştu. 

‘DÜNYADAKİ EĞİTİM MODELLERİNDEN ÖRNEKLER OLMALIYDI’

Dünyadaki eğitim modellerinden örnekler olması gerektiğini belirten Özbay, öğretmenlerin fikirlerinin sürece dahil edilmemesinin de bir eksiklik olduğunu söyledi. Özbay, “Bakan, 700 tane öğretmenle çalışıldığını söylüyor. Kimler, neye göre seçildi? Biyoloji alanında kim vardı da evrim teorisini çıkaralım dedi. Matematik alanında kim vardı da Türkiye’nin OECD ülkelerin arasında son sıralarda olmasını integral konusunda buldu. Komisyondan bir kişi diyor ki; ‘Müfredatın içeriğinde direk bilgi aktarmaktansa beceri temelli insani özellikleri, ahlaki değerleri ön plana çıkarmak gerektiğini düşündük.’ Demek ki en çok ortaya çıkan sorunun erdem ve ahlak da olduğunu itiraf ediyorlar” diye konuştu.

‘MÜFREDATTA SANAT, SPOR VAR AMA UYGULAMADA 1 SAAT DERS’

Özbay, evrim teorisinin çıkarılarak ‘evrensellik’ kelimesinin kullanılması, çocuklara bir öğün yemek verilmemesine rağmen müfredata ‘sağlık ve dengeli beslenme’ başlığının eklenmesini, okullarda laboratuvarların sınıflara dönüştürülmesine rağmen müfredatta uygulamalı eğitimden bahsedilmesinin çelişkili olduğunu ifade etti. Özbay, şöyle konuştu:

“Tarikat ve cemaatlere STK diyen, üniversitelerde yetişen öğretmenlere bir de ben denemeyeyim mi diyen, karma eğitimi tartışmaya açan, çocuk işçiliğini eğitim aracılığıyla var eden bir anlayıştan çağdaş, toplumun tamamını kapsayacak bir program beklemek mümkün değil. Bilimsel bir teoriyi çıkarıp evrensellikten bahsetmek nasıl bir aymazlıktır. Sözler süslü ama içeriğinde ne olduğuna baktığımızda kaç tane okulda laboratuvar var? Üç tane raf koyup bunu kütüphane diye metne geçiren, laboratuvarları kapatıp kalabalık sınıflara dönüştüren bir anlayıştan bahsediyoruz. Spordan, fiziksel gelişimden bahsediyor. Ama bunu söyleyenler beden eğitimi, resmi, felsefeyi okulun dışına itmiş. Okullarda 1 saat görsel sanatlar dersi, 5 saat din kültürü dersi koyacaksın sonra müfredatta sanattan, spordan bahsedeceksin.”

‘DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ YOK, DİNİ, AHLAKİ, MİLLİ İNSAN YETİŞTİRMEK VAR’

Eğitim Sen Genel Başkanı Kemal Irmak da uygulamadaki durumlarla müfredattaki ifadelerin çelişkili olduğuna dikkat çekti. Irmak, “Biyolojide evrim müfredatı çok fazla sınırlandırılmış. ‘Evrensel değerler göz önüne alınarak’ dense de evrensel değerlerden tamamen uzaklaşmış bir eğitim modeli. Düşünce ve inanç özgürlüğü yok. Dini, ahlaki, milli insan yetiştirmek var. Oysa bir öğrenciye evrensel insan hakları, demokratik değerler öğretilmesi gerekir. Laboratuvarlarda uygulama yapılacak, deniyor. Benim çocuğum da 4 yıl Fen Lisesi’nde okudu, bir gün laboratuvara gitmediler. Dün İzmir’de yeni yapılan bir okuldaydık. İki laboratuvar var ama içerisi boş” diye konuştu.

‘MÜFREDAT TEK TİPLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR’

Proje okullarının bir süre önce daraltıldığını hatırlatan Irmak, “Sadece Fen ve İmam Hatip Liseleri proje okul olarak kalacak. Proje okulları değiştirecekler ve bütün okulları İmam Hatip müfredatı biçiminde düzenlemek gibi bir dertleri var. Müfredat da tek tipleştirilmeye çalışılıyor. Talim ve Terbiye Kurulu’nun buna çok ciddi itirazlarının olduğunu biliyoruz. Önceden müfredat Talim ve Terbiye Kurulu’nun onayından geçerdi. Şimdi Talim ve Terbiye Kurulu’nu devre dışı bırakmışlar, Cumhurbaşkanlığı Eğitim Programı Kurulu’nun onayından geçince yeterli görülüyor” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.