SON DAKİKA
Hava Durumu

Yabancı dil kurslarına ilgi arttı: Gençlerin hedefi yurt dışı

Yurt dışında üniversite okumak isteyenlerin sayısı arttı. Bursa’daki bir dil kursunda eğitim alan öğrenciler, gelecek kaygısı ve daha iyi bir yaşam arzusu nedeniyle gitmek istediğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 20.06.2023 18:01
Haber Güncellenme Tarihi: 20.06.2023 18:01
Kaynak: Fikir İşçisi
https://www.bursaport.com
Yabancı dil kurslarına ilgi arttı: Gençlerin hedefi yurt dışı

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerine gitmek isteyen sayısındaki artışa üniversiteyi yurt dışında okumak isteyenler de dahil oldu. Bursa’da özel dil kursuna gelen öğrenciler yurt dışında üniversite okumak için nasıl hazırlandıklarını, neden yurt dışını tercih ettiklerini anlattılar. Dil kursunun kurucusu İngilizce Öğretmeni Fatma Kahraman, bu sene yurt dışında üniversite okumak için gelen öğrencilerin sayısının artığını söyledi. Kahraman, ülkedeki eğitime güvenin azalması ve ekonomik koşulların insanları yurt dışında okumaya teşvik ettiğini aktardı.

DİL YETERLİLİĞİ VE BANKA HESABINDA BELLİ BİR MİKTAR PARA OLMALI

Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin tercihleri çoğunlukla Amerika veya Avrupa ülkeleri oluyor. Her üniversite, öğrencilerin yaptığı başvuru üzerinden şartları karşılayan öğrenciyi kabul ediyor. Lise mezuniyeti ve transkript puanının yüksek olması kabul için önemli koşullardan. Öğrencinin konuşma, yazma, okuduğunu anlama, dinleme becerileri üzerinden belli bir dil yeterliliğine sahip olması gerekiyor. İngilizce kabul eden üniversiteler için uluslararası alanda geçerliliğe sahip IELTS veya Duolingo sınavlarından 9 üzerinden en az 6,5 puan alınması gerekiyor. Almanya’da sadece Almanca dil yeterliliğini kabul eden üniversiteler için Goethe-Zertifikat, TELC veya DSD (Deutsches Sprachdiplom) sınavlarından belirli bir seviyede (en az B2) başarılı olmak gerekiyor. Duolingo bin 250 lira, IELTS 3 bin 500 lira, Almanca dil sınavlarının ücreti seçimlerden önce 2 bin 800 lirayken şimdi 4 bine yaklaşmış durumda. Almanya’daki üniversiteler öğrencinin Yükseköğretim Kurumları Sınavı’yla Türkiye’de herhangi bir üniversitede okuyacak bölümü kazanmış olmasını istiyor.

Ülkeler bu süreçte gelecek olan kişilerden geçimini sağlayabileceğini göstermelerini istiyor. Almanya, öğrencinin banka hesabında en az 10 bin Euro, Amerika 25 bin dolar olması halinde üniversiteye kayıt işlemlerini gerçekleştiriyor. Paranın 6 ay boyunca kullanılmamış olması gerekiyor.

Öğrenciler, yurt dışında okumak istemelerinin sebebini ‘iş kaygısı’ olarak anlatıyorlar. Yurt dışı eğitimini dil öğrenmek için de daha avantajlı görüyorlar. Üniversite okurken yarı zamanlı bir işte çalışma imkanının yurt dışında Türkiye’den daha fazla olduğunu söylüyor.

Dil kursu sahibi Fatma Kahraman

‘YURTDIŞI DİPLOMASIYLA DAHA NİTELİKLİ YERLERDE ÇALIŞILIYOR’

12. sınıf öğrencisi Toprak Yazıcı, üniversiteyi İrlanda’da veya Almanya’da okumayı planlıyor. Yurt dışında üniversite okumak için dilin önemli olduğunu söyleyen Yazıcı, “Türkiye ekonomik olarak sıkıntılı olduğu için yurtdışını tercih ettim. Ben dil sınavına yaklaşık 4 ayda hazırlandım. 9 üzerinden 7 puanla geçtim sınavı. İrlanda bu ülkedeki eğitimi önemsemiyor. Orada iş imkanları okurken de fazla. Diploma sahibi olduktan sonra çok daha nitelikli yerlerde çalışabiliyorsun. Burada üniversite okuyup kendine uygun bir iş bulamayan yüzbinlerce insan var” diye konuştu.

‘YABANCI DİL İLE İŞ OLANAĞI BULMAK ÇOK DAHA FAZLA’

12. sınıf öğrencisi Ege Nal, Almanya’nın kuzey bölgesinde üniversiteye gitmeye hazırlanıyor. Üniversite okurken her ay bin Euro burs alacağını söyleyen Nal, “Bu miktar benim yaşamama, evimin kirasına, sağlık sigortama yetiyor. Üstelik bunu, üniversite bittikten 10 yıl sonra 4’te 1’ini ödememi istiyor. Burada KYK borçlarından millet bütün ömrünü çalışarak geçiriyor” dedi. Nal, Almanya’ya gidene kadar ailesinin masraf yapacağını, sonra ailesinden para almasına gerek olmayacağını söyledi. Yurt dışında okuma nedenini ise Nal, şöyle anlattı: “Bu yobazlaşan toplumdan biraz olsun kurtulmuş oluruz. Şu anda Türkiye’nin en iyi üniversitesini bitirsek bile iş olanağı bulamama riski var. Ama yurt dışında üniversite okuyarak, aynı zamanda İngilizce ve Almanca dillerini öğrenerek iş olanağı bulmak çok daha fazla. Üniversiteyi bitirdikten sonra ülkeme dönüp yatırım yapmak istiyorum. Bu sene sonunda gideceğim bir sonraki seçimlere kadar. Cumhurbaşkanı değişmezse bir beş yıl daha kalırım. Değiştiğinde döneriz.”

‘BURADA HİÇBİR ŞEY ÖĞRENMEDEN, ÖĞRENMİŞ KABUL EDİLEREK GEÇİYORUZ’

Mudanya Vakıf Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisi birinci sınıf öğrencisi Eylül Bingölballı, arkadaşının tavsiyesiyle yurt dışında üniversiteleri araştırdı. Almanya’da üniversite okumak için dil eğitimi aldığını söyleyen Bingölballı, “C1 seviyesine gelmeden üniversiteye başlayamıyorsun. C1 sertifikası aldıktan sonra Berlin veya Münih’e gidebilirim. Üniversitelere birebir başvuru yapılıyor” dedi. Bingölballı, Almanya’da üniversite okumak istemesinin nedenini ülkedeki işsizlik ve eğitim durumunu kötü olması olarak açıkladı:

“Türkiye’de işsizlik oranı çok fazla. Tekrardan ülkeye dönsem de yurt dışında alacağım diplomayla kendi yaşıtlarımdan daha üst seviyede ve maaş olarak da daha fazla maaşla işe başlamış olacağım. Burada üniversite okuyanlara kıyasla hem dil hem diploma açısından daha avantajlı olacağım. Burada üniversite eğitimini yok gibi zaten. Pandemiyle online eğitime geçildi, şimdi de online devam ediyor. AutoCAD, çizim programını online öğretmeye çalışıyorlar. Hiçbir şey öğrenemeden, öğrenmiş gibi kabul edilerek sınıfı geçiyoruz.”

‘TÜRKİYE’DE EMEĞİN DEĞERİ ÇOK AZ’

Mimar Oğuzhan Ulama, Almanya’da bir üniversitede yüksek lisans eğitimi almak için dil eğitimine hazırlanıyor. Mimarlık bölümü için üniversiteler IELTS, CV/portfolyo ve referans mektubu istiyor. Proje derslerinde tasarlanan konutların çalışmaları görsel sunumlarla pdf formatında üniversitelere gönderiliyor. Üniversite, her ülkeden gele başvuruları değerlendirerek 15 kişi kabul ediyor. Başvuru sürecinin aralık ayından Mart’a kadar sürdüğünü söyleyen Ulama, mimarların en çok İtalya, daha sonra İspanya, Polonya gibi ülkeleri tercih ettiğini belirtti. Türkiye’de ilk 500’e giren bir üniversitenin artık olmadığını söyleyen Ulama, yurt dışını tercih etmesinin nedenini şöyle anlattı:

“Üniversitelerin kalitesi çok düştü. Okusanız bile geçerliliği yok. Ama Avrupa’da bir üniversitede okuduğunuzda hem Türkiye’de hem de Avrupa’da mimar olarak geçerliliği var. Ekonomik sorunlarda insanların hevesini kırıyor. Birçok kişi yurt dışında yaşayabilmek için yüksek lisansla gidiyor. Ben de iş bulabilirsem yurt dışında kalmayı düşünüyorum. Çünkü yurtdışında yüksek lisans yapsalar bile burada işsiz kalan arkadaşlarım var. İş bulunuyor ama asgari ücrette. Emeğe yazık. Asgari ücreti kendine saygısızlık olarak görüyor. Türkiye’de emeğin değeri çok az.”

‘TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTELERE OLAN GÜVEN AZALDI’

Özel Fatma Kahraman Dil Kursu kurucusu İngilizce Öğretmeni Fatma Kahraman, önceki senelerle karşılaştırınca en çok bu sene yurt dışına gitmek isteyen öğrencilerin olduğunu aktardı. Kahraman, “Tamamen gelecek kaygısı ve Türkiye’de üniversitelere olan güven azaldığı için yurt dışında üniversite okumayı tercih ediyorlar. Almanya, İrlanda, İngiltere, Amerika; mimarlık okumak isteyenler İtalya’yı tercih ediyor” dedi. Ekonomik koşulların insanları yurt dışında okumaya teşvik ettiğini söyleyen Kahraman, şöyle konuştu:

“Öğrenci, burada üniversite okumaya her sene harcayacağı 100 bin lirayı bir sene öncesinden harcamış oluyor ama yurt dışına gittiğinde bir sene sonra yarı zamanlı bir işte de çalışarak kazanç elde edebiliyor. Aileler de ‘12. sınıftayken masraf yaparım, gittiğinde hem yurt dışı diploması hem dili hem de çalışarak kazancı olur’ diyor. Asgari ücretli bir kişi burada üniversite okuyan çocuğuna direk maaşını verse yetiremiyor. Türkiye’deki üniversiteye harcayacağı maliyete bakınca ‘bari yurt dışında okusun’ diyor.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.