SON DAKİKA
Hava Durumu

Üniversitelerde yüz yüze eğitim nisan başında ele alınacak

YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversitelerde nisan başı itibarıyla yüz yüze eğitimin de olduğu hibrit seçeneğin değerlendirileceğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 17.02.2023 14:42
Haber Güncellenme Tarihi: 17.02.2023 14:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Üniversitelerde yüz yüze eğitim nisan başında ele alınacak

YÖK Başkanı Özvar, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar döneminin 20 Şubat'ta uzaktan eğitimle başlatılabileceğini, Nisan ayı başı itibarıyla yüz yüze eğitimin de olduğu hibrit seçeneğin değerlendirileceğini açıkladı. Özvar, yükseköğretim kurumlarındaki uygulamalı programlarda öğrencilerin eğitimlerini yüz yüze sürdüreceğini bildirdi.

Özvar'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bölgede bulunan 18 üniversitemizde 17 bini aşan öğretim elemanı ve 30 bin-i idari olmak üzere 47 bin personelimiz bulunmaktadır.

Öğrencilerimiz ve personellerimiz arasında kayıplarımız bulunmaktadır.

Depremin olduğu günden itibaren YÖK olarak bütün üniversite yönetimleriyle temas ettik. Bu iletişim sayesinde bölgedeki öğretim elemanlarımız, öğrencilerimiz ve idari personellerimiz hakkında bilgi toplamaya başladık.

Şunu söylemek isterim; depremde hayatını kaybeden öğrenci, öğretim elemanı veya idari personelini kaybeden üniversite sayısı, tüm üniversitelerimiz kadardır.

Deprem üniversitelerimizin tamamında kayıplar bakımından etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok faktörü bir arada değerlendirerek bahar döneminin uzaktan öğretim yoluyla tamamlanmasının daha uygun olacağına karar verilmişti.

Bahar dönemi ile sınırlı olmak kaydıyla bazı kararlar alınmıştır.

Buna göre 20 Şubat'ta bahar dönemi başlayacak. Alınan kararlar nisan ayı başı itibariyle yeniden gözden geçirilerek uzaktan eğitimin yanında yüz yüze eğitimin harlanmasıyla hibrit eğitim de değerlendirilecektir.

Depremin etkilediği illerde bulunan bir kısım üniversitelerimiz ortak çalışmalar yapmak üzere bazı üniversiteler ile eşleştirildi.

Özel öğrencilik ile ilgili de bazı kararlar aldık. Depremden etkilenen illerde veya birinci dereceden yakını bu illerde yaşayanlar talep etmeleri halinde birinci derecedeki yakınının bulunduğu ikamette veya bulunduğu illerdeki üniversitelerin eş değer bölümünde özel öğrenci olabilecekler.

(Depremden etkilenen öğrenciler) Talep edenlerin bahar döneminde kayıtlarının dondurulması ve bu sürenin azami öğrenim süresinden düşülmemesine karar verildi."

Ne olmuştu?

Kahramanmaraş depremlerinin ardından bölgede ziyaretlerde bulunan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, “Üniversitelerimizin tamamının Kredi Yurtlar Kurumu'na ait yurtlarını bu işler için kullanacağız, zira yaz mevsimine kadar üniversitelerimizi şu anda bir defa tatil ediyoruz. Tamamen uzaktan eğitimle yoluna devam edecekler ve üniversitelerimizi bu noktada tatil ederek yurtları inşallah misafirhane gibi kullanacağız” demişti.

Erdoğan’ın ardından YÖK tarafından “2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminin uzaktan öğretim yoluyla tamamlanmasının uygun olduğuna karar verilmiştir. Uzaktan öğretime ilişkin ayrıntılar, bu kapsamda alınacak tedbirler, tıp, diş hekimliği gibi sağlık programları ile staj ve işyeri eğitimi ve benzeri hususlar ayrıca değerlendirilip önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır” açıklaması yapılmıştı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.