SON DAKİKA
Hava Durumu

'Türkiye Ortadoğu ve Arabistan'a kayıyor'

Almanya Hessen Eyaleti Sosyal Demokrat Parti (SDP) Meclis Grup Başkanı Thorsten Schaefer-Gümbel, Türkiye'nin Batı ile Doğu arasında köprü konumunda olması nedeniyle Avrupa'nın Türkiye'ye yeniden yüzünü döndüğünü ancak, Türkiye'nin Ortadoğu ve Arabistan'a doğru kayma eğilimi gösterdiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2013 14:33
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2013 14:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Türkiye Ortadoğu ve Arabistan'a kayıyor'

Uludağ Üniversitesi'nde "Avrupa Dış Politikası ve Türkiye'nin Önemi" konulu bir konferans veren Hessen Eyaleti Sosyal Demokrat Parti (SDP) Meclis Grup Başkanı Thorsten Schaefer-Gümbel, Almanya'da Sosyal Demokrat Parti'nin iktidara gelmesi durumunda Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda olumlu gelişmeler yaşanabileceği mesajını verdi.

Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek ve çok sayıda öğretim üyesinin de izlediği konferansında Thorsten Schaefer-Gümbel, AB konusunda Türkiye'nin stratejik açıdan bir yıl öncekine göre çok güçlü durumda olduğunu ancak Başbakanı R. Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda son günlerde çok farklı sinyaller verdiğini, Ortadoğu ve Arabistan'a doğru kayma eğilimleri gösterdiğini söyledi.

SDP'nin 150 yıllık bir geçmişi bulunduğunu ve Avrupa'nın en köklü partisi olarak Türkiye'nin tam üyeliğinin söz konusu edilmesini savunduklarını belirten Gümbel, "Almanya'da 3 milyonu aşkın Türkün yaşaması önemli bir güçtür. Tam üyelik konusundaki engellerin, politik konulardan çok bilim, kültür, ekonomi ve gençlik konusundaki sorunları ön plana çıkararak iki tarafın karşılıklı tartışmasıyla aşılacaktır" dedi.

"TÜRKİYE AB BÜTÇESİNİ PATLATIR"

Türkiye'nin ve Avrupa Birliği'nin tam olarak ne istediğinin farkında olmaları gerektiğine işaret eden Gümbel, "Konuya AB açısından bakıldığında tam üyeliği zorlaştırıcı konular vardır. AB bütçesinin yüzde 50'si tarım sübvansiyonlarına ayrılmaktadır. Şu anki AB bütçenin Türkiye'yi finanse etmesi güç görünüyor. Tam üyelik öncesi AB, tarım sübvansiyonlarına çözüm bulmazsa, Türkiye'nin üyeliği bütçeyi patlatacaktır. Bu arada Türkiye'nin de halletmesi gereken konular var. Hukuk devleti, basın özgürlüğü ve demokrasi sorunlarını çözmesi gerekir" diye konuştu.

Öğretim üyelerinin bir sorusu üzerine, "Almanya'nın PKK'yı desteklediği iddialarını şiddetle reddediyorum" diyen Gümbel, "Ben konumum gereği gizli raporları görebiliyorum. Almanya'da PKK yasaklı ve bu örgütü destekleyenler, Almanya'nın güvenliğinden sorumlu teşkilat tarafından kontrol edilmektedir. Ayrıca, organize suçlar ve para aklama ile ilgili yüksek cezalar söz konusudur ve çok sayıda süren dava bulunmaktadır" dedi.
Kürt sorunuyla ilgili bakış açısını da aktaran Gümbel, "Türkiye'nin Kürt sorununa bakışı çok karışık ve tartışmalı. Öğüt verme durumunda değilim, öyle bir yetkim de yok ama şunu söylemek isterim. Eski başbakanlardan Willy Brandt'ın Doğu-Batı Almanya konusunda uyguladığı 'yaklaşımla-değişim' yöntemini hatırlatmak isterim. Yaklaşımla değişim sayesinde bütün sorunlar çözülebilir. Türkiye'de çatışmalarda on binlerce kişinin öldüğünü düşünürsek, Kürt sorunu iç politika açısından çözülmesi gereken en önemli bir sorundur" dedi.

"AYDINLANMA ARAP ALFABESİ OLMADAN DÜŞÜNÜLEMEZ"

Öğretim üyelerinin "AB'de farklı kültürleri kabul edebilecek bir devrim gerçekleşecek mi?" şeklindeki bir soruya Gümbel şu yanıtı verdi:

"İnsanlar karşılıklı olarak birbirini zenginleştirirler. Avrupa Birliği içinde tek bir kültür yoktur. Avrupa kültürü binlerce yıldır başka kültürlerden beslenmiştir ve Arap ve İslam kültürü olmadan düşünmek mümkün değildir. Aydınlanma, Arap alfabesi olmadan düşünülemez. Avrupa kültürünün, Türk, İslam ve Arap kültüründen beslendiğini Avrupalıya anlatmak gerek. Bunu gerçekleştirmek bizim elimizdedir."

Konferansın sona ermesinin adından Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek, Gümbel'e teşekkür ederek günün anısına Uludağ Üniversitesi ambleminin işlendiği bir tabak armağan etti.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.