SON DAKİKA
Hava Durumu

Prof. Sürmen: BTÜ marka üniversite olacak

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Ali Sürmen, BTÜ'ye "araştırma üniversitesi" misyonu biçildiğini belirterek, "Biz hem idari hem de akademik personelimizi seçerken bu misyonun gereklerine azami ölçüde riayet etmekte ve marka bir üniversite hedeflemekteyiz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2011 17:07
Haber Güncellenme Tarihi: 12.07.2011 17:07
https://www.bursaport.com
Prof. Sürmen: BTÜ marka üniversite olacak

RAMAZAN GÜLTAŞ

Bursa Teknik Üniversite (BTÜ) Rektörü Ali Sürmen, üniversitenin kuruluş çalışmaları ile ilgili olarak Merinos AKKM'de bir basın toplantısı düzenledi.

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve Prof. Dr. Cevdet Demir ile birlikte açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Sürmen, göreve başladığı 10 Aralık 2010 tarihinden bu yana yapılan çalışmaları paylaştı. 

İlk aşamada; kampus yeri kesin olarak belirlenene kadar geçici mekanın belirlenmesi ve çekirdek kadronun oluşturulması için çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Sürmen, AKKM içinde bir bölüm ile buna ek olarak Bursa Defterdarlığı'nın da BUTAL'in arkasında, eski Veterinerlik Fakültesi kliniklerini kendilerine tahsis ettiğini kaydetti. Sürmen, "Bu iki kurumun destekleri sayesinde ilk yıl idari ve akademik personelimizin yanı sıra 3-4 bölüme alacağımız sınırlı sayıda öğrenci için yeterli mekana sahip olduk" dedi.

Bugün 18 kişilik idari kadro ile çalışmaların başarılı bir şekilde yürütüldüğünü bildiren Sürmen,  toplam 80 öğrenci ile önümüzdeki Ekim ayında öğretime başlayacaklarını bildirdi.

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ

Prof. Dr. Sürmen, konuşmasında, BTÜ'ye "araştırma üniversitesi" misyonu biçildiğine vurgu yaparak, araştırma üniversitelerinden; araştırma ve proje bazlı çalışmaları, yüksek lisans ve doktora öğrencisi ve dolayısıyla diğer üniversitelere öğretim üyesi yetiştiren üniversiteler olmalarının istendiğini söyledi. Sürmen, "Biz hem idari hem de akademik personelimizi seçerken bu misyonun gereklerine azami ölçüde riayet etmekte ve marka bir üniversite hedeflemekteyiz. O bakımdan gerekirse gelişme hızımızı sınırlı tutacağız ama kaliteden asla ödün vermeyeceğiz" dedi.

DERSLERİN YÜZDE 30'U İNGİLİZCE

Üniversitede öğretim dili Türkçe olacağını, acak derslerin en az yüzde 30'unun İngilizce verileceğini dile getiren Sürmen, "Göreve geldiğimiz günden bu yana üzerinde en çok emek sarf ettiğimiz konu öğrencilerimize yüksek düzeyde bir İngilizce öğretmektir. İngilizceyi konuşmakta ve yazmakta cesur öğrencilerimizin olmasını çok arzu etmekteyiz. Bunun için çok ciddi gayret sarf ediyoruz. Gerçekten iyi İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler için okulumuzu tercih etmenin bir fırsat olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Sürmen, eğer bir aksilik olmazsa bu ay yeni bir akademik kadro ilanına, muhtemelen Ağustos ayı içerisinde de araştırma görevlisi ilanına çıkacaklarına değinerek, "Böylece şu anda 4 profesör 1 doçent ve 6 yardımcı doçentten oluşan 11 kişilik akademik kadromuz önümüzdeki sonbahar aylarında 80 civarında bir sayıya ulaşacak" şeklinde konuştu.

2012-2013'te üç ayrı fakülte altında tahminen 7-8 bölüme ulaşacaklarını söyleyen Sürmen, altyapısı oluşmamış, kaliteli öğrenciyi avlamaya yönelik popüler bölümlere değil, kaliteli öğrenci yetiştirecek altyapıya kavuşmuş bölümlere öncelik vereceklerini bildirdi. Sürmen, "Mekatronik, biyomühendislik ve elektronik gibi teknolojik karakterli mühendisliklerle metroloji ve genetik gibi alt çalışma alanlarında tahminimizin ötesinde bir kadro altyapısı kurma şartları oluşmaktadır" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.