SON DAKİKA
Hava Durumu

Okul öncesi eğitim eşitsizliğinde dipteyiz

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından 41 ülkede yapılan "Adil olmayan bir başlangıç" başlıklı araştırma raporuna göre, Türkiye, okul öncesi eğitim eşitsizliğinde en alt sırada yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 01.11.2018 11:19
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 41 ülkede "Adil olmayan bir başlangıç" başlıklı araştırmayla, eğitim eşitsizliğini ortaya koydu. Sıralamada eğitim eşitliğinin en çok sağlandığı ülke Letonya olurken, okulöncesi eğitim eşitsizliğinde Türkiye en altta yer aldı.

BirGün'de yer alan habere göre, 41 ülkede yapılan araştırmada, eğitimde eşitsizliğin en yaygın görüldüğü ülkelerin Bulgaristan ve Malta olduğu belirtildi. Almanya ise genel eğitim eşitliği açısından 23'üncü sırada yer aldı.

Litvanya, İzlanda ve Fransa üst sıralarda

UNICEF'e bağlı araştırma merkezi Innocenti tarafından hazırlanan rapor kapsamında, Avrupa Birliği (AB) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) verileri değerlendirildi.

Araştırmanın yapıldığı 16 ülkede, yoksul ailelerin çocuklarının ekonomik durumu iyi olan ailelere kıyasla okulöncesi eğitimden daha az yararlandığı belirlendi. Okulöncesi eğitimde eşitlik açısından Litvanya, İzlanda ve Fransa en üst sıralarda, Türkiye ise son sırada yer aldı.

Raporda, 2015 yılı verilerine göre Türkiye'de her üç çocuktan ikisinin zorunlu eğitim öncesi anaokuluna gittiği belirtildi. Buna göre, Türkiye'deki çocukların 68,6'sı ilkokula başlamadan önce haftada en az bir saat okulöncesi eğitim imkânından yararlanıyor. Bu oranla 41 ülke arasında sonuncu olan Türkiye'nin bir üst basamağında yüzde 86,8 ile ABD var.

Aynı imkânlardan yararlanamıyorlar

İlkokula giden çocuklar arasında yapılan karşılaştırma, Hollanda, Letonya ve Finlandiya'da eğitim eşitliğinin sağlandığını ortaya koydu. Bu yaş grubundaki çocuklar arasında eğitim eşitsizliğinin en çok görüldüğü ülkelerin Malta, İsrail ve Yeni Zelanda olduğu belirlendi.

Araştırmaya göre, 15 yaş grubu çocuklar arasında eğitim eşitliğinin en fazla olduğu ülkeler ise Letonya, İrlanda ve İspanya. Buna karşılık, Malta, Bulgaristan ve İsrail'de bu yaş grubundaki çocuklar eğitimde aynı imkânlardan yararlanamıyor.

Araştırmada Türkiye, hakkında yeterli veri olmadığı için, ilk ve ortaöğretim seviyesindeki eğitim eşitsizliği açısından yapılan karşılaştırmalarda yer almadı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.