SON DAKİKA
Hava Durumu

Okul müdürü veli ve öğrencileri camide namazda buluşmaya çağırdı

Bursa Hatice Gani Erverdi Ortaokulu Müdürü Dursun Gültekin öğrenci ve velileri camide yatsı namazında buluşmaya çağırdı. Müdüre tepki gösteren Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, "Eğitim etkinlikleri için okul yerine ibadethanelerin seçilmesi, laik ve bilimsel eğitim ilkesine aykırıdır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2022 12:57
Haber Güncellenme Tarihi: 10.12.2022 10:10
https://www.bursaport.com
Okul müdürü veli ve öğrencileri camide namazda buluşmaya çağırdı

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bulunan Hatice Gani Erverdi Ortaokulu Müdürü Dursun Gültekin’in öğrenciler ve aileleri ile camide buluşma etkinlikleri düzenleyeceğini duyurdu. Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, okul müdürünün velilerle camide buluşmasına tepki göstererek, "Eğitim etkinlikleri için okul yerine ibadethanelerin seçilmesi, laik ve bilimsel eğitim ilkesine aykırıdır" dedi.

Hatice Gani Erverdi Ortaokulunun vakıf görünümlü tarikat ve cemaatlerin etkinlik alanına dönüştürüldüıünün altını çizen Toy, “TÜGVA ve İHH başta olmak üzere cemaat yapılarının bu okulda öğrencilerle sık sık bir araya getirildiği, öğrencilere fikirlerini empoze etmeleri için okul yönetimi tarafından alan açıldığı bilinmektedir. Cemaatlerin okulda öğrencilerle yaptıkları çalışmaların sözlü ve CİMER üzerinden yazılı şikayetlere dönüştürüldüğü fakat herhangi bir önlem alınmadığı, tarikat ve cemaatlere alan açan bu okul müdürünün amirlerince korunduğu aileler tarafından dile getirilmektedir” diye konuştu. 

“ÇOCUKLARIMIZI TARİKAT VE CEMAATLERİN KUCAĞINA İTEN ANLAYIŞA GEÇİT VERMEYECEĞİZ”

Toy, okul adına öğrenciler ve ailelerle camide yapılacak etkinlik için Nilüfer Kaymakamlığından onay alınması gerektiği halde okul yönetiminin Milli Eğitim Müdürlüğü ya da Kaymakamlık onayı almadan etkinliği düzenlediğini söyledi. Onay olmadan düzenlenen etkinlik için yetki aşımı ve yetkinin kötüye kullanılması olduğunu ifade eden Toy, "Okulu tarikatların etkinlik alanına dönüştüren, bu amaçları için tarikatların finanse ettiği ödüller koyan ve çocuklarımızı bu denetimsiz yapıların etki alanına itmeye çalışan okul müdürü Dursun Gültekin ve bu anlayıştaki yöneticilerden çocuklarımız korunmalıdır. Eğitim-İş olarak bir bilim yuvası olarak hizmet üretmesi gereken okulların laik ve bilimsel temelli eğitim anlayışından uzaklaştırarak medrese anlayışı ile yönetilmesine karşı her türlü hukuksal ve meşru mücadeleyi yürütecek, çocuklarımızı tarikat ve cemaatlerin kucağına itmeye çalışan bu sinsi anlayışa geçit vermeyeceğiz. Bursa Valiliği sorumluluklarını yerine getirmeli, yetkilerini aşan, kamu okulunu cemaat okuluna dönüştürmeye çalışan bu okul yöneticisini durdurmalı, çocuklarının güvenliğinden endişe eden ailelerin sesini duyup taleplerini yaşama geçirmelidir" ifadelerini kullandı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.