SON DAKİKA
Hava Durumu

Öğretmenlerden taban maaş için oturma eylemi

Özel Sektör Öğretmenler Sendikası, taban maaş talebiyle Fomara Meydanı'nda oturma eylemi yaptı. Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı önünde oturma eylemi yapan öğretmenler ise akşam saatlerinde gözaltına alındı.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 23:23
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 08:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Öğretmenlerden taban maaş için oturma eylemi

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, 26 Mayıs pazar günü taban maaş talebiyle başlattıkları eylemi sürdürüyor. Eğitimciler, Bursa'da Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Daha sonra Fomara Meydanı'na geçerek bir saat oturma eylemi gerçekleştirdi.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikasının eylemine, Eğitim-Sen Bursa Şubesi, Tüm Taşıma İşçileri Sendikası Bursa Şubesi, Sol Parti ve Emek Partisi de destek için nöbet alanındaydı.

Sendikadan yapılan açıklamada, 3 yıldır aynı talebi dile getirdikleri belirtilerek, "Özel öğretim kurumlarında kölelik koşulları hüküm sürüyor ve Milli Eğitim Bakanlığı bu durumu izliyor. Bu düzen son bulmalıdır. Yüz binlerce Öğretmen, veliler, meslek örgütleri, öğrenciler, tüm toplum öğretmenler asgari ücretle çalıştırılmamalı derken MEB buna kulağını tıkayamaz. 2014 yılına kadar var olan taban maaş yasasını geri getirmeye yetkisi olmadığını söyleyen bir Bakanın hiçbir şeye yetkisi yok demektir. Bu yetkisizlik istifadan başka bir yola çıkamaz." denildi. 

'BİZLER KAMUSAL ALANIN EMEKTARLARIYIZ'

Eğitimciler, özel sektörde çalışan öğretmenlerin yok sayıldığı Öğretmenlik Meslek Kanunun da geri çekilmesini istedi. Açıklamada, "Bizler zorlu şartlara rağmen mesleğimizden vazgeçmiyoruz, kamusal eğitim terk edilirken yarattığınız sistemde eğitimin yükünü omuzluyoruz. Bizler MEB'in personeliyiz, bizler kamusal bir alanın emektarlarıyız. MEB bizim sorunlarımızı çözmek zorundadır. Öğretmen Sendikası olarak Öğretemenlik Meslek Kanunu'nun önemine dikkat çekmek ve kararlılığımızı göstermek adına tüm üyelerimize, dostlara, eğitime dair kaygısı olan herkese çağrımızdır. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun oylanacağı meclisin önündeki Milli Egemenlik Parkında bir eğitim nöbeti başlattık. Bu nöbet aynı zamanda tüm ülkede eğitim için bir direniş haftasının başlangıcı oldu. Her ilde öğretmenleri alanlara davet ediyoruz." ifadeleri kullanıldı. 

ANKARA'DA ÖĞRETMENLER GÖZALTINA ALINDI

Özel sektörde çalışan öğretmenler, taban maaşın Öğretmen Meslek Kanunu (ÖMK) ile güvence altına alınması için bugün Milli Eğitim Bakanlığı önünde oturma eylemi yaptı. Bakanlık önüne gelen güvenlik güçleri, oturma eylemi yapan sendika üyelerini gözaltına aldı. Sendikadan edinilen bilgiye göre; 11 sendika üyesi ve Emek Partisi Ankara İl Başkanı Rüstem Kahraman gözaltına alındı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.