SON DAKİKA
Hava Durumu

Mamak Müftülüğü LGS öncesi öğrencileri camiye çağırdı

Mamak Müftülüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazı göndererek, ÇEDES Yıl Sonu Kültür Şenlikleri kapsamında LGS'ye girecek öğrenciler ve velilerini sınav öncesi sabah namazına çağırdı.

Haber Giriş Tarihi: 01.06.2024 18:10
Haber Güncellenme Tarihi: 02.06.2024 08:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Mamak Müftülüğü LGS öncesi öğrencileri camiye çağırdı

Mamak Müftülüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazı göndererek, ÇEDES Yıl Sonu Kültür Şenlikleri kapsamında LGS'ye girecek öğrenciler ve velilerini sınav öncesi sabah namazına çağırdı. Eğitimciler konuya tepki göstererek, ÇEDES kapsamında yapılan ve yapılacak tüm proje ve protokollerin bir an önce iptal edilmesini istediler.

Mamak Kaymakamlığı'na bağlı İlçe Müftülüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazı göndererek, ÇEDES Yıl Sonu Kültür Şenlikleri kapsamında düzenlenecek etkinlikler kapsamında LGS'ye girecek öğrenciler için Mamak Merkez Camii'nde "Ailecek Huzurda Kıyamdayız, Gençler İçin Duadayız" etkinliğine aile ve velilerin çağırılması istendi. Tüm resmi ve özel okul müdürlüklerine, şube müdürü Ahmet Fevzi Özdemir imzasıyla yollanan yazı şöyle:

''Mamak Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü’nün ÇEDES yıl sonu kültür şenlikleri kapsamında 1 Haziran Cumartesi günü LGS’ye gidecek öğrencilere moral ve motivasyon açısından Mamak Merkez Camii’nde, sabah namazı, Kuranı Kerim Tilaveti, namaz, tesbihat ve dua ile ‘Ailecek Huzurda Kıyamdayız, Gençler İçin Duadayız’ programı gerçekleştirileceğine ilişkin ilgi yazı ekte gönderilmiş olup öğrenci ve velilerin teşvik edilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.''

"Suç duyurusunda bulunacağız"

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, şunları söyledi:

"Ankara Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara yazı göndererek ÇEDES projesi kapsamında LGS'ye girecek öğrencilere moral ve motivasyon olması için sabah namazı programına öğrenci ve velilerin katılımının teşvik edilmesini istedi. Bu durum, laik ve bilimsel eğitim ilkelerine, din ve vicdan özgürlüğüne ve eğitim-öğretime aykırıdır. Eğitim-öğretim kurumları, din ve vicdan özgürlüğüne saygı duyarak, hiçbir inancı veya inançsızlığı empoze etmemeli, tarafsız bir ortam sunmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı, tüm öğrencilerin laik ve bilimsel bir eğitim almasını ve din ve vicdan özgürlüklerinin korunmasını sağlamakla yükümlüdür. Öğrencilerin motivasyonu ve başarısı, dini ritüellere katılıma değil, nitelikli eğitime ve bilimsel temele dayalı müfredata bağlıdır. Eğitimde tarafsızlık esastır ve eğitim kurumları hiçbir dini inancı veya görüşü kayırmamalıdır. Kaymakamın ilçe milli eğitim müdürünün başka işi kalmamış mı, işini doğru yapsın."

"Çocukların rehberi bilim, yol göstericileri de rehber öğretmenleridir"

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak da tepkisini şöyle dile getirdi:

"Mamak İlçe Müftülüğü'nün yaptığı çağrı eğitimin dinselleştirilmesiyle ilgili yaptığımız bütün eleştirileri doğrulayan, aynı zamanda eğitimin gelidği noktada eğitimin asıl moral ve motivasyonunu verenlerin çocukların moral ve motive edenlerin rehber uzmanları, rehberlikçiler olması gerekinken burada çocukları sabah namazına çağırarak ailece huzurda ve kıyamdayız, gençler için duadayız diyerek buradan bir çıkış yolu aramak beyhudedir. Bilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. Burada ilçe müftülüğü ile aynı zamanda Mamak Kaymakamlığı'nın da laikliğe karşı yapılan geri kaçma hamlesidir bunlar. Ve suç işlemektedirler. Bu artık Milli Eğitim Bakanı bugüne kadar yapmaya çalıştığı eğitimi giderek muhafazakarlaştırmaya ve dinselleştirmeye çalıştığı bu noktadan dönmelidir. Eğitim içinde müftülüğün, diyanet işlerinin ÇEDES kapsamında yapılacak tüm proje ve protokollerin olmaması gerekiyor ve bir an önce bu protokollerin iptal edilmesi gerekiyor. Çocukların rehberi bilim, yol göstericileri de rehber öğretmenleridir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.