SON DAKİKA
Hava Durumu

Eğitim Sen Bursa Şubesi: Eğitim dinselleşme baskısı altında

Eğitim’deki dinselleşme ve çözümsüzlük politikalarına karşı Eğitim Sen Bursa Şubesi bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, siyasal iktidarın mevcut politikaları eleştiri konusu oldu.

Haber Giriş Tarihi: 16.06.2023 17:51
Haber Güncellenme Tarihi: 16.06.2023 17:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Eğitim Sen Bursa Şubesi: Eğitim dinselleşme baskısı altında

Eğitim ve öğretim yılının sona ermesi nedeniyle Eğitim SEN Bursa şubesi, bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada eğitimde giderek artan sorunlara dikkat çekildi. Türkiye’deki eğitim sisteminin uzun süredir bir kriz içerisinde olduğuna vurgu yapılan açıklamada, iktidar politikalarının çözümsüzlüğü yarattığı belirtildi.

Siyasi iktidarın eğitim alanında, uzun süredir kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda adımlar attığı eleştirisinin yapıldığı açıklamada, “Erken çocukluk eğitiminden (okul öncesi) başlayarak çeşitli vakıf ve derneklerle iş birliği halinde hayata geçirilen ‘dini eğitim’ merkezli uygulamalar, başta öğrenciler olmak üzere, öğretmenler, eğitim emekçileri ve velileri doğrudan etkilemiştir” denildi.

EĞİTİMDEKİ DİNSELLEŞME ARTTI

Eğitimdeki ticarileşmeye yapılan vurguyla birlikte eğitimin dinselleştirme baskısı altında olduğu söylenen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Siyasi iktidar ve MEB’in eğitim kurumlarında laik-bilimsel eğitim anlayışını dışlayarak hayata geçirdiği uygulamalar eğitimin niteliğinde yaşanan gerilemenin öncelikli nedeni olmayı sürdürmektedir. Okulların fiziki altyapı ve donanım eksikliklerinin giderilmemesi, kalabalık sınıflar, ikili öğretim, taşımalı eğitim, çocuk ve gençlerin dini cemaat ve vakıfların kreşlerine ve yurtlarına yönlendirilmesi, çocuklara yönelik taciz ve istismar vakaları geçtiğimiz eğitim öğretim yılında da devam etmiştir. Öğretmen açıkları sorun olmayı sürdürmekte, mülakata ve arşiv araştırmasına dayalı sözleşmeli öğretmenlik ve ücretli öğretmenlik uygulaması eğitim emekçileri arasındaki eşitsizliği ve adaletsizliği derinleştirmektedir. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile “eşit işe eşit ücret” uygulamasına son verilmesi, ataması yapılmayan öğretmenler gibi çok sayıda sorun eğitim sisteminin çözüm bekleyen sorunları olarak geçtiğimiz öğretim yılında da varlığını sürdürmüştür.”

Eğitimde yaşanan ve yapısal hale gelen sorunların görmezden gelindiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Çocuklar eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanamamakta, çocuk istismarı anlamına gelen çocuk yaşta evlendirmeyi engelleyen adımlar atılmamaktadır. Yoksul, emekçi ailelerin çocukları başta olmak üzere kız çocukları ve kırsal kesimde yaşayan çocuklar açısından eğitime erişim konusunda yaşanan sorunlar sürmektedir. Bölgesel, cinsel, sınıfsal vb. eşitsizlikler, anadilinde eğitim gibi en temel sorunlar iktidarın çözmek bir yana daha da derinleştiği bir eğitim dönemi daha geride kalmıştır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.