SON DAKİKA
Hava Durumu

Eğitim İş Bursa Şubesi ÇEDES projesini yargıya taşıdı: Okullarda dersi öğretmen verir

Eğitim İş Bursa Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğiyle hayata geçirilen ÇEDES projesini yargıya taşıdı. Şube Başkanı Yeliz Toy, "Eğitim öğretmenin işidir, okullarda dersi öğretmenler verir" diye konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2023 17:58
Haber Güncellenme Tarihi: 15.06.2023 22:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Eğitim İş Bursa Şubesi ÇEDES projesini yargıya taşıdı: Okullarda dersi öğretmen verir

Eğitim İş Bursa Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğiyle hayata geçirilen ÇEDES projesi kapsamında İzmir ve Eskişehir başta olmak üzere birçok ilde devlet okullarına din görevlisi gönderilmesini basın açıklamasıyla protesto etti.

Basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Yeliz Toy, "Seçimden hemen sonra İstanbul’da Bilal Erdoğan’ın yönettiği bilinen TÜGVA’ya 238 okulun tahsis edilmesi, “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi (ÇEDES)” kapsamında yapılan protokolle okullara “manevi danışman” adı altında imam, müezzin, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve kuran kursu öğreticisi atanması, çağdaş okulları medreseye dönüştürme çabasının bir yansımasıdır." diye konuştu. 

Eğitim İş'in Anayasaya, yasalara ve yönetmeliklere, laik ve bilimsel eğitime aykırı ÇEDES protokolünü yargıya taşıdıklarını belirten Toy, "ÇEDES protokolü hukuksuzdur: Anayasamıza, yasalara ve yönetmeliklere açıkça aykırıdır. Laik ve bilimsel eğitimle taban tabana zıttır. ÇEDES protokolü tehlikelidir: Eğitim biliminden pedagojiden habersiz, çocuklarımıza nasıl yaklaşılacağını bilmeyen yetişkinleri çocuklarımızla karşı karşıya getirmek travmatik etkileri de beraberinde getirecektir. ÇEDES protokolü öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin mesleki itibarına hakarettir. Eğitim öğretmenin işidir, okullarda dersi öğretmenler verir." ifadelerini kullandı.

Okul yöneticilerine seslenen Toy, "Okullardaki eğitim faaliyetinin yasal çerçevede yürütülmesi sizlerin sorumluluk alanınızdır. Koltuğunuza değil, onun arkasında asılı olan Başöğretmen’in resmine bakın ve bu protokolleri reddedin." dedi. Toy, konuşmasına şöyle devam etti:

"Gerici karanlığın yaygınlaşma projesi çok açıktır: Eğitim içeriğini dinselleştiren, aileleri medrese modeli okullara mecbur bırakan bu proje, eğitim emekçilerini en yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma getirerek önündeki tüm engelleri kaldırmayı amaçlamaktadır. Fakat bu böyle gitmez! Eğitim-İş olarak bu arsız kuşatmaya “dur” demek için bir kez daha harekete geçiyoruz. Yoksulluk sınırının altında bırakılan maaşlarımızın enflasyon karşısında sürekli erimesini protesto etmek için, mesleki itibarımıza yapılan saldırılara ve haklarımızı gasp etme girişimlerine karşı çıkmak için, eğitim sistemimizin üzerine çöken gerici ve piyasacı karanlığa direnmek için, çocuklarımızın eşit ve nitelikli eğitim hakkının gasp edilmesine karşı durmak için, eğitim dışı kurumların, dernek maskesi takmış tarikatların sistematik olarak eğitime dahil edilme girişimlerine boyun eğmeyeceğimizi göstermek için, tüm Türkiye’de alanlardayız!"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.