SON DAKİKA
Hava Durumu

Eğitim İş Bursa: Alacaklı kapıda, okullar borç batağında

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, Milli Eğitim Bakanlığı'nın vaat ettiği ücretsiz yemek ödeneğini okullara göndermediği için okulların yemek firmaları ve kantinlere borçlandığını söyledi. Toy, "Bursa’da alacaklılar okulların kapısına dayanmıştır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 04.08.2023 17:15
Haber Güncellenme Tarihi: 04.08.2023 17:15
https://www.bursaport.com
Eğitim İş Bursa: Alacaklı kapıda, okullar borç batağında

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, ödeneksizlik nedeniyle okulların borçlandığını yazılı basın açıklamasıyla anlattı. 

Milli Eğitim Bakanlığı, 2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde tüm okul öncesi öğrencilerine bir öğün ücretsiz yemek vereceğini duyurmuştu. Bu süreçte okul öncesi öğrencilerinin yemek ihtiyacını karşılamak için kimi okullar mutfak kurmuş, kimi okullar pastaneler, yemek firmaları ya da okul kantinleri ile anlaşmıştı. MEB, bu süreçte demirbaş alımları için gönderdiği ödenek dışında vaat ettiği öğrenci başına 21,45 TL tutarındaki yemek bedelini okullara göndermedi. 

Toy, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

"MEB öğrenciler için temel bir hak olan beslenme hakkını sağlıklı gıdaya erişemeyen milyonlarca yoksul çocuk için bir hak olarak görüp çalışması gerekirken altyapı hazırlıkları tamamlanmadan bu ihtiyacı bir seçim malzemesi haline getirmiş, alelacele uygulamaya geçmiştir. Bu nedenle MEB’in Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtım Kılavuzu’nda "…günlük enerji ve besin ögelerinin yeterli ve dengeli bir şekilde karşılanabilmesi için" diye belirttiği amaca ulaşılamamış, sağlıklı ve dengeli beslenme hedefi sözde kalmış, ekmek arası peynir veya çorba ve simit ile öğünler geçiştirilmiştir." 

'MEB'İ BORÇLARINI ÖDEMEYE, EKSİKLİKLERİNİ GİDERMEYE ÇAĞIRIYORUZ'

"Kaynak yetersizliği, MEB’in hazırlıksız talimatları nedeniyle öğrencilere ücretsiz öğün vermeye çalışan okullar ise yemek firmalarına, pastanelere ve okul kantinlerine borçlanmış, bugün itibariyle hala borçlarını ödeyememişlerdir" diyen Toy, MEB’in öğrenci başına belirlediği 21,45 TL yemek bedelinin sağlıklı ve dengeli beslenme için yetersiz olduğunu vurguladı. Toy, açıklamasına şöyle devam etti:

"Paranın ödenmemesi okulları öğünlerde simitle, meyve suyuyla, poğaçayla geçiştirmek zorunda bırakmış, bu da yetmediği gibi Bursa’da alacaklılar okulların kapısına dayanmıştır. Ağır ekonomik kriz nedeniyle açlık riskiyle karşı karşıya kalan milyonlarca öğrencinin günde bir kez sağlıklı gıdaya erişiminin sağlanması devletin asli görevlerindendir. MEB’i kılavuzda belirtmiş olduğu “sağlıklı gıda”, “enerji ihtiyacına göre menü”, “diyetisyen desteği” gibi amaçlara ulaşmak için öncelikle borçlarını ödemeye, sonrasında ise 21,45TL olan öğün bedelini gerçekçi bir tutara yükselterek öğrencilerin sağlıklı gıdaya ulaşması için altyapı eksiklerini okullar açılmadan gidermeye çağırıyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.