SON DAKİKA
Hava Durumu

Eğitim-Bir-Sen'den 'Öğrenci Andı' kararına tepki

Eğitim-Bir-Sen üyeleri, Danıştay 8. Dairesi'nin, ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmesine, Bursa, Eskişehir, Çanakkale, Kütahya, Yalova ve Bilecik'te tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2018 14:35
https://www.bursaport.com
Eğitim-Bir-Sen'den 'Öğrenci Andı' kararına tepki

Eğitim-Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Mustafa Sarıgül, sendika binasında yaptığı basın açıklamasında, 2013 yılında toplumun büyük çoğunluğunun beklentileri üzerine hukuk devleti olmanın ve demokratikleşmenin bir gereği olarak öğrenci andının kaldırıldığını ve sivilleşme adına önemli bir kazanım elde edildiğini söyledi. 

Sarıgül, sendika olarak kendilerinin de bu duruma destek verdiklerini anımsatarak, şöyle konuştu:

"Ancak Danıştay 8. Dairesi, idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiştir. Pedagojik veya hukuki hiçbir dayanak göremediğimiz gerekçeli kararda, ülke gerçekliği ve toplumsal mutabakat bir yana uluslararası hukuk ve anayasa dahi görmezden gelinmiştir."

Danıştay'ın verdiği kararla temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı, darbe dönemi anayasalarıyla şekillenen eski Türkiye'nin ezberlerini gerekçe olarak sunduğunu öne süren Sarıgül, hukukun evrensel ilkelerini gözardı ederek de toplumsal birliğe ağır bir darbe vurduğunu dile getirdi.

Sarıgül, şunları kaydetti:

"Dayatmacı, ayrımcı, dışlayıcı, Türkiye'nin taraf olduğu başta Çocuk Hakları Sözleşmesi olmak üzere birçok uluslararası sözleşmeye ve doğal hukuka aykırı, eski Türkiye'nin en önemli vasfı olan toplum mühendisliğinin tezahürü, farklılıkları yok sayan hatta zor kullanarak değiştiren, tek tipleştirme politikasının esas alındığı, militarist toplum kurma özleminin ürünü olan andımızın tekrar hortlatılması sonucunu doğuracak bu kararı kabul etmediğimizi dile getiriyor, itiraz mercinin adaleti ve hukuku tesis edeceğine olan inancımızı koruyoruz."

Cumhurbaşkanı ve Milli Eğitim Bakanlığına 2013'te verdikleri kararın arkasında durma çağrısı yaptıklarını ifade eden Sarıgül, "Bu konuda sorumluluk siyasi iradenindir. Danıştayın aldığı ideolojik nitelikteki bu karar öncelikle toplumsal barışa ve siyasi iradeye yönelik bir girişimdir. Bu antidemokratik ve evrensel hukuka aykırı karara tepkisiz kalınmamalı, andımızın kaldırılması kararının arkasında durulmalı, insan hakları ve demokrasi alanında elde edilen toplumsal kazanımlar kararlıkla korunmalıdır." dedi.

Eğitim-Bir-Sen Eskişehir 1 Nolu Şube Başkanı Muhammer Karaman, Eğitim-Bir-Sen Bilecik Şube Başkanı Ahmet Selöz, Eğitim-Bir-Sen Çanakkale Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Resul Can, Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 Nolu Şube Başkanı Fatih Köse ve Eğitim-Bir-Sen Yalova Şube Başkanı Uğur Hakan Tan da aynı açıklamayı okuyarak karara tepki gösterdi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.