SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Darüşşafaka Sınavı 29 Mayıs’ta yapılacak

Annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli öğrencilere tam burslu ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2022 yılı giriş sınavı, 29 Mayıs Pazar günü saat 11.00’de Türkiye’nin 31 ilinde, Bursa’da ise Setbaşı Ortaokulu’nda düzenlenecek.
Haber Giriş Tarihi: 21.04.2022 20:33
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2022 20:33
https://www.bursaport.com
kapak resmi

1863 yılında maddi durumu okumaya elverişsiz çocukların eğitimine destek olmak amacıyla, beş Osmanlı aydını tarafından kurulan ve 159 yıllık tarihinde binlerce öğrencinin hayatına dokunan Türkiye'nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, kurulduğu günden bu yana “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla binlerce çocuğun hayatını değiştirmeye devam ediyor.  

Annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocuklara tam burslu, yatılı ve nitelikli eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2022 yılı giriş sınavı, 29 Mayıs Pazar günü saat 11.00'de Türkiye'nin 31 ilinde düzenlenecek. Her yıl sınavı kazanan öğrencilerin başta eğitim olmak üzere sağlık, beslenme, barınma, giyim gibi tüm gereksinimlerinin karşılandığı Darüşşafaka Eğitim Kurumları mezunu öğrenciler; İngilizce bilen, bilgisayar kullanabilen, bir müzik aleti çalabilen, spor yapan, 21 yüzyıl yetkinliklerine sahip, akademik olarak güçlü, entelektüel merak kazanmış gençler olarak üniversiteye başlıyor. Darüşşafaka, mezunlarına üniversite eğitimleri süresince de burs desteğini sürdürüyor. 

22 Bursalı öğrenci Darüşşafaka’da okuyor  

Türkiye’nin en köklü kurumlarından Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda Bursa’dan 22 öğrenci eğitim alıyor. Bu yıl da 31 ilde gerçekleştirilecek olan Darüşşafaka Giriş Sınavı; Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Karabük, Kars, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Siirt, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van’da gerçekleştirilecek. Sınava Türkiye’nin her ilinden başvuru kabul edilecek; söz konusu 31 il dışından sınava katılacak, maddi durumu elverişsiz öğrenci ve velilerinin en yakın sınav merkezine gelmek için yapacakları ulaşım masrafına ise Darüşşafaka Cemiyeti tarafından destek verilecek.  

SINAVA SON BAŞVURU TARİHİ: 23 MAYIS 2022 

Sınava katılmak isteyen adayların başvuru evraklarını, Darüşşafaka Ortaokulu’na 23 Mayıs 2022 Pazartesi gününe kadar elden veya posta yoluyla ulaştırması gerekiyor. Sınavda başarılı olan öğrenciler, mali durum araştırması ve sağlık kurulu kontrolünün ardından ortaokuldan üniversiteye kadar tam burslu nitelikli eğitim alma hakkı elde edecek. 

Darüşşafaka Giriş Sınavı başvuru şartları 

Öğrencinin; T.C. vatandaşı olması, Annesinin ve/veya babasının hayatta olmaması, Ailesinin maddi durumunun kolej düzeyinde eğitim almasına yeterli olmaması, 2011 ya da daha sonraki yıllarda doğmuş olması (Yaş düzeltmesi geçersizdir.), 2021-2022 eğitim-öğretim yılında ilkokul 4. sınıf öğrencisi olması.

Darüşşafaka Giriş Sınavı'na başvurmak için gerekli belgeler neler? 

-Adayın okumakta olduğu ilkokul müdürlüğünden alınacak ve “ilkokul 4. sınıf öğrencisi olduğunu gösterir imzalı ve mühürlü belge” (Okul karnesi kabul edilmez.) 

-Nüfus cüzdanı fotokopisi 

-Vukuatlı aile nüfus kaydı örneği (Suret, fotokopi, muhtar belgesi, ölüm tutanağı kabul edilmez.) 

-Adayın iki (2) adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğrafı 

-Başvuru Formu (doldurulmuş)  

Aday kaydı için başvurular 3 Ocak 2022'den itibaren online olarak yapılabilir. 

Başvuru için gerekli belgelerin Darüşşafaka Ortaokulu'na postayla ulaştırılması zorunludur. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar