SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

ÇYDD: Çağ dışı bu kararı kabul etmiyoruz

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 20. Milli Eğitim Şurası'nda "okul öncesi eğitimde çocuklara din eğitimi verilmesi" yönündeki kararına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'nı yol yakınken yanlıştan dönmeye davet etti.
Haber Giriş Tarihi: 06.12.2021 15:18
bursaport.com

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 20. Milli Eğitim Şurası'nda oy çokluğuyla "okul öncesi eğitimde çocuklara din eğitimi verilmesi" yönündeki kararına ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, kararın, bilimsel ve pedagojik olmaktan uzak ve evrensel bir kabul olan "çocuğun üstün yararı" ilkesine aykırı olduğu belirtildi. 

ÇYDD'den yapılan açıklama şöyle: 

"20. Milli Eğitim Şurası'nda, toplantının yöntem ve geleneklerine aykırı olarak, "okul öncesi eğitimde çocuklara din eğitimi verilmesi" yönünde oy çokluğu ile öneri kararı alınmıştır. Alınan bu karar bilimsel ve pedagojik olmaktan uzaktır ve evrensel bir kabul olan "çocuğun üstün yararı" ilkesine de aykırıdır. 

Zorunlu din dersi uygulaması hukuken tartışmalı iken bir de son dönemde devlet okullarında din eğitiminin tarikatlara bırakıldığına ilişkin haberler basına yansımaktadır. 

Bu nedenler ile bu kararın uygulaması, okul öncesi eğitim çağındaki çocuklarımız için çok ciddi tehdit ve tehlikeler barındıracaktır. Evrensel çocuk haklarına, hukuka ve bilime aykırı; Milli Eğitim Şurasının tarihsel önemine ve değerine de uymayan çağ dışı bu kararı kabul etmiyoruz, Milli Eğitim Bakanlığı'nı yol yakınken bu büyük yanlıştan dönmeye davet ediyoruz.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, 32 yıldır yaptığımız gibi Büyük Atatürk'ün bizlere hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesine çağdaş eğitimle ulaşmak için laik, bilimsel ve ücretsiz eğitimi savunmaya devam edeceğiz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar