SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇEDES kapsamında Gürsu'da öğrenciler camilere çağrıldı

Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) projesi kapsamında Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bugün okullara gönderilen bir yazı ile öğrenciler kız ve erkek ayrı camilere yıl sonu etkinliğine davet edildi.

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2024 23:09
Haber Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 23:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
ÇEDES kapsamında Gürsu'da öğrenciler camilere çağrıldı

Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) projesi kapsamında Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bugün okullara gönderilen bir yazı ile öğrenciler kız ve erkek ayrı camilere gönüllülük esasına dayanarak yıl sonu etkinliğine davet edildi. Erkek öğrenciler 12 Haziran Çarşamba günü saat 13.00'da Fetih Camisine, kız öğrenciler 13 Haziran Perşembe günü 13.00'da Ensar Camisine yıl sonu etkinliğine çağrıldı. 

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, okullara gönderilen yazıya yazılı basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Toy, "Türkiye Maarif Modeli ile ÇEDES'i bir proje olmaktan çıkarıp bir eğitim sistemi haline getirmeye çalışan bakanlık, okul yerine camiyi, öğretmen yerine imamları öne çıkarıyor" dedi.

Yazıda öğrencilerin gönüllü olarak katılabileceğinin belirtilmesine ilişkin Toy, "Her ne kadar şekil yönünden; gönüllülük esaslı katılım, veli izin belgesi gibi kurallar yerine getirilecekmiş gibi görünse de uygulamada bu kuralların yerine getirilmediği geçmiş örneklerden bilinmektedir" dedi. 

'ÇEDES, YOKSUL EMEKÇİ AİLELERİN YAŞADIĞI GÜRSU İLÇESİNDE YOĞUNLAŞIYOR'

Bursa'da ÇEDES kapsamındaki çalışmaların özellikle yoksul emekçi ailelerin yaşadığı Gürsu ilçesinde yoğunlaştığını ifade eden Toy, "Geçmişte Gülen cemaati gibi yapıların hedef aldiğı yoksul emekçi aile çocukları bu kez Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ile hedef alınmaktadır. Aynı örgütlenme modeline sahip çıkıldığını gösteren bu uygulamalar kaygımızı artırmaktadır. Gülen cemaatinden miras kalan modeli uygulama hevesindeki bu kamu yöneticilerinin geçmişleri iyi araştırılmalıdır. Bilinçaltlarına yerleşmiş olan bu ve benzeri Fetö yöntemlerini uygulamaları engellenmelidir" ifadelerini kullandı. 

Gürsu'daki yoksul emekçi ailelere çağrıda bulunan Toy, "Çocuklarımız için laik, çağdaş ve nitelikli eğitim olanaklarını sağlayamayanların, sizleri manevi değerlerimiz üzerinden sömürmesine ve çocuklarımızı cemaat tuzağına düşürmesine izin vermeyiniz" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.