SON DAKİKA
Hava Durumu

'Bursa'da canlı derslere erişim oranı yüzde 45'

2020-2021 Eğitim ve Öğretim Döneminin ilk yarıyılını değerlendiren Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, "Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların kapalı olduğu dönemde uzaktan eğitime ulaşamayan öğrenci sayısının 1,5 milyon olduğunu açıklamasına rağmen, ülkemizde en az 4 milyon öğrenci uzaktan eğitime ulaşamadı veya eğitim sürecinden tamamen koptu. İlimizde canlı derslere erişim oranı, ne yazık ki yalnızca yüzde 45'tir." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 21.01.2021 16:17
Haber Güncellenme Tarihi: 21.01.2021 16:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Bursa'da canlı derslere erişim oranı yüzde 45'

Eğitim-İş Bursa Şubesi, pandemi sürecinde eğitimde yaşanılan sorunları protesto etmek amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklamasında bulundu. Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım'ın da katıldığı eylemde, basın açıklamasının ardından öğretmenler yüz yüze eğitime geçilmesi çağrısında bulunarak, klavyeleri attılar.

2020-2021 Eğitim ve Öğretim Döneminin ilk yarıyılının sona erdiğini hatırlatan Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, "Göreve başlarken "Türkiye'nin eğitim sisteminin tamamını, tüm alt sistemleriyle birlikte geleceğe hazırlayacağız"  diyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un bu sözleri hala hafızalardayken, eğitimi geleceğe taşımak bir yana dursun, yıllarca geriye götüren uygulamalara sahne olmuştur." dedi.

"MEB, haksızlığa ve adaletsizliğe yol açacak uygulamalara imza attı"

7 milyon 383 bin 213 öğrenci ve 1 milyon 30 bin 516 öğretmenin EBA'dan (Eğitim Bilişim Ağı) faydalandığını belirten Toy, açıklamasına şöyle devam etti:

"Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların kapalı olduğu dönemde uzaktan eğitime ulaşamayan öğrenci sayısının 1,5 milyon olduğunu açıklamasına rağmen, ülkemizde en az 4 milyon öğrenci uzaktan eğitime ulaşamadı veya eğitim sürecinden tamamen koptu. Yoksul ailelerin çocukları her geçen gün eğitim sürecinden kopmakta ve bu durum giderek okul terkiyle sonuçlanmaktadır. İlimizde canlı derslere erişim oranı, ne yazık ki yalnızca yüzde 45'tir.

Var olan eşitsizlikler uzaktan eğitimde daha da derinleşmişken, MEB yönetmelik değişikliği ile uzaktan eğitimde not verme uygulamasını hayata geçirmiştir. MEB bir taraftan üzerine düşen görevden kaçarak eğitimde fırsat eşitliğini sağlamaya yönelik adımlar atmazken diğer taraftan öğrenciler arasında haksızlığa ve adaletsizliğe yol açacak uygulamalara imza atmakta ve hatada ısrar etmektedir. Eğitim-İş, söz konusu düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açmıştır."

"Bursa, Türkiye'de derslik açığı en yüksek olan ilk 5 il arasında"

Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin salgın koşullarına rağmen 2021 yılı için 146 milyar 929 milyon TL olarak belirlendiğini kaydeden Toy, "Bütçeden Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrılan bu miktar, eğitimin temel ihtiyaçlarını karşılamaktan, eksiklikleri gidermekten ve uzaktan eğiteme erişimde fırsat eşitliği sağlamaktan oldukça uzaktır. AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında MEB bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay % 17,18 iken, 2021 yılı itibariyle bu oran yüzde 7,69'a gerilemiştir. Eğitim yatırımlarına ayrılan pay AKP'nin gerçek eğitim politikasını ortaya koymaktadır. 2021 MEB bütçesi, eğitimde yaşanan sorunların ve uzaktan eğitim uygulamalarındaki eşitsizliğin devam edeceğini, eğitimin yükünün yine velilerin sırtına yükleneceğinin göstergesi olmuştur. Bursa, Türkiye'de derslik açığı en yüksek olan ilk 5 il arasındadır. Salgın nedeniyle son 1 yıldır yüz yüze eğitim yapılmadığı düşünüldüğünde aslında okulların kapalı kaldığı bu süre, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ihtiyaç duyulan yüzlerce dersliğin inşa edilmesi için kullanılabilirdi." diye konuştu.

"Bursa'daki okulların kaçı 'Okulum Temiz Belgesi' aldı?"

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne seslenen Yeliz Toy, "Yüz yüze eğitime geçmenin ön şartı ihtiyacı karşılayacak sayıda okul ve derslik yapmaktır. Bu sorumluluğunuzu unutmayınız. Eğitimi yönetmek, makam odalarınızda oturmaktan ibaret değildir. O odalardan çıkınız, eğitimin öncelikli ihtiyaçlarını karşılamak için çalışınız. 15 Şubat'ta yüz yüze eğitime geçilmesi olasılığı tartışılırken, Bursa'daki okulların kaçının 'Okulum Temiz Belgesi' aldığını, kaçının sağlık açısından güvenli olduğunu kamuoyuna açıklayınız. Öğrenciler de veliler de biz öğretmenler de uzaktan eğitim sürecinde yaşanan aksaklıklardan isyan noktasına geldik. Uzaktan eğitimin ortaya çıkardığı fırsat eşitsizliği son bulsun, yüz yüze eğitime geçilsin, tüm çocuklarımız eğitime ulaşsın diye yüz yüze eğitime geçilmesi çağrımızı yapıyor, bilgisayarları kapatıyor, klavyelerimizi atıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.