SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

18 milyon öğrenci bugün tatile giriyor

İlk ve orta dereceli okullarda yarıyıl tatili bugün başlıyor. Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon öğrenci, birinci dönem karnelerini alarak tatile girecek.
Haber Giriş Tarihi: 21.01.2022 09:44
bursaport.com

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci, 16 günlük yarıyıl tatiline bugün başlıyor. 2021-202 Eğtim-Öğretim Yılının ikinci yarıyılı 7 Şubat Pazartesi günü başlayacak.

Kovid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 1,5 yıllık aranın ardından 2021-2022 eğitim öğretim yılı, 6 Eylül 2021'de yüz yüze ve tam zamanlı olarak başlatıldı.

Birinci dönem ara tatili 15 Kasım 2021 Pazartesi başladı ve 19 Kasım 2021 Cuma sona erdi. Öğrenciler yarıyıl tatili öncesi son derslerine bugün girecek. Bu kapsamda, öğrenciler, okullarında birinci dönem karne heyecanı yaşayacak.

Öğretmenlerin mesleki gelişimi için ÖBA devreye giriyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlere isteğe bağlı kapsamlı eğitim programı için yeni dijital platform Öğretmen Bilişim Ağı'nı (ÖBA), ilk kez 24 Ocak-6 Şubat'taki iki haftalık yarıyıl tatilinde uygulayacak.

Öğretmenler, kendileri için hazırlanan hizmet içi eğitim faaliyetlerine ÖBA üzerinden katılabilecek. Seminerlere katılım isteğe bağlı olacak. Seminerler, belirtilen tarih aralığında sürekli yayında olacak, internet bağlantısı olan herhangi bir yerden katılım sağlanabilecek.

Seminerlere ÖBA platformu "www.oba.gov.tr"den giriş yapılacak. Öğretmenler MEBBİS ya da e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yaparak sunulan eğitim konularından birine ya da isterlerse daha fazlasına katılabilecek. Seminerleri tamamlayan öğretmenlere "seminer katılım belgesi" MEBBİS hizmet içi eğitim modülünden e-sertifika olarak verilecek.

Bu dönemde eğitim erişimi sağlanan 9 farklı konu şöyle olacak:

"Fikri ve sınai mülkiyet hakları eğitimi, iklim değişikliği ve çevre eğitimi, ilk yardım eğitimi, kütüphane organizasyonu ve kullanımı eğitimi, İngilizce dil sistemi öğretim becerilerinin geliştirilmesi eğitimi, geçici koruma statüsündeki çocuklara yönelik rehberlik hizmetleri eğitimi, geçici koruma statüsündeki çocuklarla psikolojik danışma becerileri eğitimi, dijital becerilerin geliştirilmesi eğitimi ve etkinlik temelli ders tasarımı eğitimi."

Öğrenciler ikinci dönemdeki ara tatili ise 11 Nisan-15 Nisan 2022'de yapacak. İkinci dönem 7 Şubat 2022 Pazartesi başlayacak ve 17 Haziran 2022 Cuma günü sona erecek.

Karneler ve notlar e-Okul VBS ekranında

Öğrenciler ve velileri, karneleri ellerine almadan önce e-Okul VBS giriş ekranı üzerinde bunları görebiliyor.

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi VBS girişi ile dönem sonu not ortalaması, karne notu, devamsızlık ve takdir teşekkür belgesi hesaplama gibi birçok işlem kolaylıkla yapılabiliyor. Geçtiğimiz yıl koronavirüs önlemleri kapsamında dijital karneler öğrencilere verilmişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar