SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Mısır'da yönetim orduda!

Mısır Genelkurmay Başkanı Abdul Fattah al-Sisi, yaptığı açıklamada yol haritasını açıkladı
Haber Giriş Tarihi: 03.07.2013 22:23
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Mısır'da Muhammed Mursi'ye karşı protestolarla başlayan isyan, ordunun darbesiyle sonuçlandı. Mısır Genelkurmay Başkanı Abdul Fattah al-Sisi, televizyondan yaptığı açıklamada "Görevimizi yaptık" dedi. "Tarihi sorumluluğu üzerimize aldık" diyen Sissi, "Anayasa'nın geçici olarak askıya alınacağını, yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın geçici dönem için görevi üzerine alacağını ve teknokrat bir hükümet kurulacağını" açıkladı.

Mısır Genelkurmay Başkanı Abdul Fattah al-Sisi'nin konuşmasından satırbaşları şöyle:

Birçok çağrı girişimi yapıldı. Son krizden çıkılması için gerekli her şey göze alındı. Uzlaşı çağrısı yapıldı. İnsanların ilham almasını istedik. Ancak Cumhurbaşkanı'nın bir önceki gün yaptığı açıklama ve ültimatoma verdiği cevap pek de cevap vermedi. Mısır ordusunun bu tarihi ve vatansever görevi yerine getirmesi gerekiyordu. Biz kimseyi dışarda bırakmadan bu görevi yapmaya çalıştık. Bunlar arasında birincil görevler var. Bunun içinde kimseyi dışarda bırakmayacak bir yol haritası planlanıyor.

Bunun içinde şunlar yer alıyor:

Anayasa'nın geçici olarak askıya alınması

Yeni Cumhurbaşkanı seçilene kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı geçici dönem içinde görevi üzerine alacak.

Teknokrat bir hükümet olacak ve bu hükümette uzmanlık alanına sahip olanlar yer alacak ve bu şekilde Anayasa geçici olarak askıya alınmış olacak.

Anayasa Mahkemesi taslak kanunları hazırlayacak ve parlamento seçimleri için gerekli hazırlıkları yapacak. Bu taslak içinde güvenlik konuları yer alacak ve ulusal çıkarlar gözetilecek.

Ulusal kurumlar devrede olacak ve karar verici kurumlar çalışacak.

Bütün taraflar uzlaştıktan sonra seçimler yapılacak. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar