SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Mandela, insanın dünyayı değiştirebileceğinin örneği

ABD Başkanı Barack Obama, Güney Afrika'nın, insanların dünyayı değiştirebileceğini gösterdiğini söyledi.
Haber Giriş Tarihi: 30.06.2013 23:20
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Afrika turu kapsamında Güney Afrika'da bulunan Obama, Cape Town Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "İnsanların nasıl değişim yaratabileceğini gösteren bir ülke varsa, o da Güney Afrika'dır" ifadesini kullandı.

Obama, eski Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela'nın halka hizmet etmek için mücaele ettiğini de vurguladı.

Amerikalı senatör Robert Kennedy'nin aynı üniversitede "Umut Dalgaları" adlı ünlü konuşmasını yapmasına atıfta bulunan Obama, "Yaklaşık 50 yıl sonra Afrika kökenli bir Amerikan başkanının burada konuşma yapmasını hayal etmenin imkansız olduğunu" belirtti.

Mandela ve Kennedy gibi şahsiyetlerin fark yarattığını belirten Obama, bu kişilerin sonraki neslin sesinin önemli olduğunu gösterdiğine dikkati çekti.

Obama, Afrika'nın onur çabalarını desteklemek için ABD'nin mazeretinin olmadığını da aktardı.

Afrika ülkelerinde genellikle korkunun hüküm sürdüğünü belirten Obama, Mali ve Somali gibi Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerde terörizmin İslam ile bağdaştırıldığını söyledi.

Barack Obama, ABD'nin tek başına trajedilere son veremeyeceğini ve Afrikalıların adım atması durumunda yardım edebileceğini vurguladı.

Amerikalı senatör Kennedy, 47 yıl önce Cape Town Üniversitesi'nde "Umut Dalgaları" adlı ünlü konuşmasını yapmış, ırk ayrımcılığına dayalı rejime karşı savaşan ve çabalarını Amerikalı siyahların özgürlük savaşlarıyla bağdaştıran Güney Afrikalı siyahlara ilham vermişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar