SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünyanın en yaşlı kadını Türk oldu

Türkistan'dan 1953'te Türkiye'ye göç eden 121 yaşındaki Gaışhıkaan Sıhıkaan Türk vatandaşı oldu.

Haber Giriş Tarihi: 06.09.2011 15:51
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2011 15:51
https://www.bursaport.com
Dünyanın en yaşlı kadını Türk oldu

Manisa'nın Salihli ilçesinde yaşayan 1890 doğumlu Sıhıkaan'a, Türkiye'ye göç etmesinden tam 58 yıl sonra vatandaşlık kaydı yapılarak nüfus cüzdanı verildi.

Kocasını ve çocuklarını Türkiye'den önce sığındığı ülkelerden Hindistan'da salgın hastalıktan kaybeden Sıhıkaan, aynı acıyı yeniden yaşamamak için 1940'tan bu yana evlenmedi.

Türkiye'ye 1953'te göç etmesinin ardından Manisa'nın Salihli ilçesine yerleşen, o tarihten itibaren aralıksız olarak burada tek başına yaşayan Sıhıkaan'a, Salihli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Salihli Belediyesi ve duyarlı vatandaşların sağladığı destekle 6 aydır aynı sokakta oturan komşusu Arife Eken bakıyor.

-Kımızlı çay, et ve sorpa-

Ana dili olan Kazak Türkçesi ile konuşan Sıhıkaan, kendisi de Kazakistan göçmeni olan bakıcısı Arife Eken aracılığıyla gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkistan'da bulunan Tanrı Dağları'nın kuzey eteklerindeki Erenkabırga Bölgesi'nde 1890'da dünyaya geldiğini, 1940'a kadar burada yaşadığını söyledi.

Bir evlilik yaptığını, 5 çocuğu olduğunu belirten Sıhıkaan, 1940'ta eşi ve çocuklarıyla önce Pakistan'a, oradan Hindistan'a göç etmek durumunda kaldığını, salgın hastalık nedeniyle eşinin ve 5 çocuğunun Hindistan'ın Haydarabat kentinde öldüğünü kaydetti.

Sıhıkaan, 13 yıl daha bu kentte kaldığını, 1953'te Salihli'de Kazak Türklerinin ağırlıklı olarak yaşadığı Kurtuluş Mahallesi'ne yerleştiğini belirtti.

Bu yaşa kadar gelmesinin ve sağlıklı kalabilmesinin sırrı olarak beslenmesini gösteren Sıhıkaan, yaşamı boyunca kımızlı çay, et, tereyağı ile etin kaynatılmasıyla yapılan ''sorpa'' adı verdikleri çorba tükettiğini söyledi.

Sıhıkaan, Türkiye'de mutlu olduğunu ancak ana vatanını hiçbir zaman unutmadığını ifade etti.

-Dünyanın en yaşlı kadını-

ABD vatandaşı Eunice Sanborn'un 115 yaşındayken 31 Ocak 2011'de ölümünün ardından 26 Ağustos 1896 doğumlu bir başka ABD vatandaşı Besse Cooper ''dünyanın en yaşlı kadını'' unvanını elde etmişti. Nüfus kaydına alınmasıyla birlikte 121 yaşındaki Sıhıkaan bu unvanı almış oldu.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.