SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünya tersine mi dönüyor?

ABD'nin Cumhuriyetçi partisinin iki adayı dünyanın İncil'e göre yönetilmesini istediklerini açıkladılar. Bu hareketin içindekiler Amerikan anayasasının yerini İncil'in almasını, eşcinsellerin asılmasını, köleliğin geri gelmesini savunuyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.08.2011 13:02
Haber Güncellenme Tarihi: 16.08.2011 13:02
https://www.bursaport.com
Dünya tersine mi dönüyor?

ABD'de George W. Bush döneminde kilise ile devlet arasındaki ayrımın aşındığından korkuluyordu.

Cumhuriyetçi Parti'nin 2012 seçimleri için adayları ise onu mumla aratacak cinsten... Partinin önde gelen adayları Michele Bachmann ve Rick Perry'nin ülkenin İncil'le yönetilmesini isteyen hareketle bağlantıları olduğu ortaya çıktı.

EŞCİNSELLER ASILSIN KÖLELİK GERİYE GELSİN

ABD'nin eski Başkanı George W. Bush'un danışmanları arasında 'Christian Reconstructionism' isimli yapılanmadan bir kişi olduğu ortaya çıktığında kıyamet kopmuştu. Zira, bu kişiler Tanrı'nın ulusları yönetmek için Hristiyanlara yetki verdiğini, Amerikan anayasasının yerini İncil'in almasını, eşcinsellerin asılmasını, köleliğin geri gelmesini savunuyordu. Kimse bu gruptan bir kişinin Cumhuriyetçi Parti'nin zirvesine çıkabileceğini düşünmemişti. Ancak 2012 başkanlık seçimlerine adaylığını koyan üç Cumhuriyetçi, Bush yönetimini mumla aratacak gibi görünüyor. Adaylardan Rick Perry ve Michele Bachmann'ın Christian Reconstructionism hareketinin bir kolu olan Dominasyon'a bağlı olduğu ortaya çıkarken, üçüncü aday iş adamı Mitt Romney ise modern hayata karşı çıkan, çokeşliliği benimseyen Mormon mezhebinin üyesi.

ANKETLERDE BİRİNCİ GELDİLER

Amerikalı gazetecilerin yaptığı incelemeler, pazar günü düzenlenen festivalde anketlerde birinci gelen Bachmann ile Perry'nin Dominasyon hareketiyle yakın olduğu, konuşmalarında sık sık bu hareketin liderlerinin eserlerinden alıntılar yaptığını ortaya çıkardı. Bachmann'ın, Dominasyon görüşünü benimseyen 'Truth in Action Ministries' hareketine yakın olduğu biliniyor. Bachmann, kilisenin yanı sıra, bir televizyon kanalına sahip olan Truth in Action Ministries'in bir belgeselinde konuşmacı olarak yer almıştı.

ABD'Yİ KURTARMAK İÇİN DUA DÜZENLEDİ

Rick Perry'nin ise yine Dominasyon görüşlerini benimseyen 'The New Apostles' hareketi ile yakın bağları var. Hareket, ABD'de Hristiyan toplumunun oluşturulmasını savunuyor. Aile, din, sanat, eğlence, medya, hükümet, eğitim ve iş dünyasının Tanrı'nın, yani kendi adamlarının kontrolünde olmasını amaçlıyorlar. Perry, 6 Ağustos'ta Tanrı'nın ABD'yi kurtarması için dev bir dua toplantısı düzenlemişti.

BUSH'TAN DAHA TEHLİKELİ

George W. Bush, Protestan Kilisesi'nin muhafazakar kesimi olan Evanjeliklerin üyesi. Evanjelikler kürtaja karşı çıkıyor, okullarda Hristiyanlık derslerinin okutulmasını talep ediyor. Evanjeliklerin "Hristiyan bir Amerika" oluşturmak istediği iddia ediliyor. Liberal yorumcular, dine sık sık atıfta bulunan Bush'un kilise ve devlet ayrımını aşındırdığını söylüyordu.

HIRİSTİYANLARIN SÖZÜ GEÇMELİ

Kalvinist teorisyen R. J. Rushdoony'nin 1960'larda kurduğu Christian Reconstructionism'in hareketinin bir kolu olan Dominasyon, dünyayı Hristiyanların yönetmesi, Hristiyan olmayan ülkelerde de Hristiyanların sözünün geçmesi gerektiğini, Hristiyan olmayan kişilerinse yönetimin kutsallığı bozduğunu savunuyor. Sivil hukukun yerini de İncil'in almasını amaçlıyorlar.   

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.