SON DAKİKA
Hava Durumu

Bu köydeki çocuk bile 110 bin Euro borçlu

İspanya'nın kuzeybatısındaki Zamora kentine bağlı 241 nüfuslu Peleas de Abajo köyü, 4.6 milyon Euro'yu bulan borcuyla İspanya'nın en borçlu köyü oldu. 241 nüfuslu köyde kişi başına 110 bin Euro borç düşüyor.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2012 20:02
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2012 20:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bu köydeki çocuk bile 110 bin Euro borçlu

''Bu da İspanya'nın Züğürt Ağa hikayesi'' dedirten köyde yaşanan olaylar, insanı hayrete düşürüyor. 32 yıldan uzun bir süredir önce annesi daha sonra kendisi köyün belediye başkanlığını yapan Marcelo Jurado, 2011 Mayıs ayında yapılan yerel seçimleri kaybedince yeni gelen yönetimin ortaya çıkardığı 4.6 milyon Euro'luk borç sonrasında köye giremez hale geldi.

Zaten köy dışında yaşayan Jurado, üyesi olduğu ve şu anda İspanya'da iktidarda olan Halk Partisi'nden de kovulurken, belediye başkanlığı sırasında köyde annesinin adını verdiği caddenin ismi de değiştirildi.

FAİZLERLE BİRLİKTE BORÇ BÜYÜYOR

''Şeffaf ve dürüst olacağız'' diyerek seçimleri kazanan ve bağımsız olduklarından kendilerine ''köy için köy'' adını veren Peleas de Abajo'nun yeni belediye meclis üyeleri, ekonomik durumu ortaya koymak için yaptıkları kontroller sonrasında şu anda toplam 4 milyon 601 bin 72 Euro'yu bulan borç bulunduğunu açıkladı. Peleas de Abajo'nun yeni Belediye Başkanı Felix Roncero Garrote, ''Bu borcu 500 yılda bile kapatamayız. Nedeni çok açık çünkü borcumuzu ödeyecek bir gelirimiz yok ve faizle birlikte borç her geçen gün daha da büyüyor'' dedi. Asıl işi hayvancılık olan Garrote, borcun 2,7 milyon Euro'sunun bankalara, geri kalanının ise Sosyal Güvenlik Kurumu ve belediyeye mal ile hizmet veren firmalara olduğunu söyledi.

KÖYÜN UMUDU HUZUR EVİ

Bu arada belediyenin bankaya borcunun büyük bir kısmı olan 300 bin Euro'luk kredi ise 25 yıl önce inşa edilen huzur evinin yapımı için alınmış ve hiçbir zaman bankaya geri ödeme yapılmamış. Köyün borcunun ödenmesi için tek umut olarak gösterilen 110 yatak kapasiteli huzur evinde mevcut durumda 21 yaşlı yaşarken, Madrid gibi büyük şehirlerden bakıma muhtaç kişilerin buraya getirilmesi için çalışmalar başlatıldığı öğrenildi.

Kamera karşısında konuşmaktan kaçınan huzur evinin yöneticisi, şimdilik Madrid'den 1 kişinin geldiğini söylerken, gerekli promosyon yapıldığında gelecek yıllarda tam kapasiteye çıkmayı umduklarını, ancak böyle kurtulabileceklerini söyledi. Özel bir şirket tarafından işletilen huzur evinde, kendisiyle birlikte çalışan 20 kişinin son 5 aydır maaşlarının yarısını aldığını da anlatan yetkili, çalışanların ciddi zorluklar yaşadığını vurguladı.

KÖYLÜLER SESSİZ

Öte yandan tüm bunların yaşandığı Peleas de Abajo'da köylülerin sessiz kalmayı tercih etmesi de dikkati çekti. Konuşmaya çalıştığımız köylüler sadece, ''Hep bir şeyler söyleniyordu ama bu kadarını beklemiyorduk. Biz bir şey bilmiyoruz'' demekle yetindi. Sadece köyün gençlerinden Jose, ''Köyde her yıl haziran ayında yapılan şenlikler inanılmaz oluyordu. Buraya boğa arenası kurulduğu, ünlü sanatçıların geldiği bile oldu.

60-70 bin Euro'luk organizasyonlar yapılıyordu. Ve biz köylüler bu şenliklere katılmak için hiç para ödemezdik. Oysa şimdi anlaşılıyor ki bize pahalıya mal olmuş!'' dedi. ''30 yıl hiç mi farkına varmadınız? Neden hiçbir şey yapmadınız?'' sorusuna ise Jose, ''Köylüler arasında söylentiler hep vardı, ama bilmeden, delil olmadan ne yapabilirsin ki?'' cevabını verdi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.