SON DAKİKA
Hava Durumu

Başbakan'a Erdoğan'a ABD'de protesto

Başbakan Tayyip Erdoğan ABD gezisi sırasında San Francisco'da bir grup Türk tarafından protesto edildi. Türk Günü Yürüyüşü'nün yapıldığı New York'ta ise 'Hükümet istifa' pankartı açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2013 22:35
https://www.bursaport.com
Başbakan'a Erdoğan'a ABD'de protesto

Türk Günü Yürüyüşü'nün yapıldığı Manhattan Madison Avenue'deki geçit töreni sırasında bazı bakan ve milletvekilleri ile diger devlet erkanının bulunduğu VIP protokol locasının karşısında "Hükümet istifa" pankartı açıldı. Pankartı açan kişi yürüyüşün başlangıç noktasına kadar yukarıda tutarak taşıdı.

Devlet Bakanı Egemen Bağış, AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ile AKP, CHP ve MHP milletvekilleri ve resmi erkanın bulundugu "Şeref Locası"nın önünde bir vatandaşın "Hükümet istifa!" pankarti açması, Bakan Bagış ve AKP'li milletvekillerini şoka ugrattı. Açılan pankarta Bakan Egemen Bağış'ın koruma polisleri müdahale etmek istedi, ancak korumalara New York polisi müdahale edince protestocu vatandaş pankartını görünürr şekilde taşıyarak 10 sokak boyunca eylemini sürdürdü.

Edinilen bilgiye göre Bakan'ın koruma polisleri ile TADF görevlileri sessiz protestocuya, "Misafirlere ayıp oluyor. Pankartı indirin, olay çıkmasın" dediler. Protestocu ise "Dokunmazsanız olay çıkmaz. Birazdan indiririm, bırakın prostestomu yapayım, gideyim" dedi.

Yürüyüşü izlemek için Manhattan'daki Madison Avenue'nin 45. sokak ile 56. sokakları arasını dolduran Türkler sessiz eylem yapan pankartlı protestocuyu sık sık durdurarak tebrik edip fotoğraf çektirdi.

Hiç bir parti ya da derneğe üye olmadığını belirten protestocu, neden protesto ettigini soranlara, "Bu benim kişisel protestomdur. Türkiye Cumhuriyeti bizim vatanımız. Olan biteni hep beraber izliyoruz. Üzülüyoruz, rahatsız oluyoruz. Yetmez! Hükümeti yanlış politikalarından dolayı istifaya davet ediyorum. Aynı görüşte olan vatandaşları da kendi kişisel görüşlerini sesli olarak dile getirmeye davet ediyorum ki herkes duysun. Özellikle hükümet duysun. Beni duymazlıktan gelenler belki o zaman sesimizi duyarlar."

SOSYAL MEDYA İÇİN SANSÜR İSTEĞİ İDDİASI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyaca ünlü bilişim firmalarının bulunduğu San Francisco'daki Silikon Vadisi'ni ziyaret etti. Başbakan'ın Google, Twitter, Facebook gibi şirketlerle sansür anlaşması yapmak istediği ileri sürüldü. Bu anlaşmanın gerçekleşmesi halinde internette bir siteye ve içeriğe istenilen zamanda erişim kesilebilecek.

SAN FRANCİSCO'DAKİ PROTESTO

Başbakan Erdoğan San Francisco'da St. Riges Oteli'nde kaldığı sırada burada yaşayan bir grup Türk Erdoğan'ı protesto etti.

Protesto gösterisinde bulunan grup "Türkiye'deki hukuksuz uygulamalara, devletin temelini oluşturan Atatürk ilkelerine karşı yürütülen çalışmalara son verilmesi; demokrasi ve insan haklarına saygı gösterilmesi; diğer ülkelerin bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve iç işlerine müdahale edilmemesi; ifade ve düşünce özgürlüğüne saygı duyulması konularında isteklerini Amerika'da bulunan Erdogan'a iletmek amacıyla toplandıklarını" belirten basın bildirilerini okudu.

Protestoya katılanlara Başbakanlık korumalarının amaçlarını sordukları, ABD güvenlik güçlerinin ise protestoculara "İstediğinizi yapabilirsiniz; sadece arabalara dikkat edin, ezilmeyin" dediği öğrenildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.