SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'de kaçak göçmenlere vatandaşlık fırsatı

ABD Senatosu Adalet Komitesi, ülkedeki milyonlarca kayıtsız kaçak göçmene vatandaşlık fırsatı tanıyacak kapsamlı göçmenlik tasarısını onayladı.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2013 08:44
https://www.bursaport.com
ABD'de kaçak göçmenlere vatandaşlık fırsatı

ABD Başkanı Barack Obama'nın en baştaki iç politika önceliklerinden biri olan tasarı, komitede 5'e karşı 13 gibi yüksek oyla kabul edildi. 

Tasarının şimdi haziran ayı başlarında Senato Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlaması öngörülüyor.

Komitenin tasarıyı kabulünün ardından yazılı açıklama yayımlayan ABD Başkanı Barack Obama da, Senato Adalet Komitesi'ni, 744 sayılı "Güvenlik, Ekonomik Fırsat ve Göçmenlik Modernizasyon Yasa Tasarısı" adlı tasarıyı onaylamasından dolayı tebrik etti.

Obama açıklamasında, "Komite Başkanı Patrick Leahy (Demokrat Parti Vermont Senatörü) ve her iki partiden 8 senatörün oluşturduğu grubun liderliği sayesinde, iki partinin de kuvvetli desteğiyle Adalet Komitesi'nden geçen düzenlemenin, kendisinin önerdiği aklıselim reformun ilkeleriyle büyük oranda tutarlılık gösterdiğini ve ABD göçmenlik sistemindeki bozuklukları tamir edecek nitelikte olduğunu" belirtti.

Düzenlemenin görüşülmesi sürecinin şeffaf ve kapsayıcı biçimde ilerlediğini ve birçok oturumun düzenlendiğini, birçoğu iki partinin desteğiyle, 100'ü aşkın değişiklik önergesinin görüşülerek kabul edildiğini kaydeden Obama, komite üyelerini, sergiledikleri sıkı çalışmadan dolayı "alkışladığını" ifade etti.

Obama, "Komite üyelerinin hiçbiri, istediklerinin tamamını elde etmedi ve ben de öyle. Ancak nihayetinde, hepimiz Amerikan halkına, bitiş çizgisinde mümkün olan en iyi neticeyi elde etmeyi borçluyuz" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Obama, Senato'ya da, tasarıyı mümkün olan en erken fırsatta Genel Kurul'a getirme çağrısında bulunarak, değişiklik önergeleri sürecinin tasarı üzerinde daha fazla ilerlemeler getireceğine dair umutlu olduğunu kaydetti. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.