SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Uludağ Üniversitesi yeşil alanıyla dünyanın ilk 50 üniversitesi arasında

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, yeşil alana sahip üniversiteler sıralamasında dünyada ilk 50, Türkiye’de ise ilk 3 üniversite arasında yer aldıklarını söyledi.
Haber Giriş Tarihi: 03.03.2022 11:32
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2022 11:57
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, yeşil alana sahip üniversiteler sıralamasında dünyada ilk 50, Türkiye’de ise ilk 3 üniversite arasında yer aldıklarını söyledi. Yaklaşık 15,5 milyon metrekare bir araziye sahip olduklarını belirten Kılavuz; "Bu alanın 5,5 milyon metrekaresi çam ağaçlarıyla çevrili. Bir anlamda Bursa’nın akciğerleri konumundayız" dedi.

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Sürdürülebilirlik Koordinatörlüğü'nce düzenlenen “Sürdürülebilirlikle Tanışıyoruz” etkinliğinin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, yaklaşık bir yıl önce sürdürülebilir kampüs projesi başlattıklarını söyledi. Daha iyi, daha güzel, yaşanabilir ve sürekliliği olan bir kampüs fikri ile çalışmaya başladıklarını kaydeden Kılavuz, "Dünyamız bizlere emanet. Bizler de emanetçiyiz. Gelecek nesillere de bu emaneti en iyi şekilde bırakmamız gerekiyor. Dünya bunun farkında ancak uygulamada bir takım sorunlar yaşandığı hepimizin malumudur. Gelişmiş ülkelerin çevreye sahip çıktığı söyleniyor. Bizlere bu şekilde yansıtılıyor. Ancak dünyayı ve çevreyi en hoyratça kullananın da bu ülkeler olduğunu biliyoruz. Bilgilerin ve bilimsel gelişmelerin eyleme dönüşmesi gerekiyor. Yaşanabilir bir dünya ve çevre için gerçek anlamda yapılması gerekenler maalesef yapılmıyor. Dengenin korunması gerekiyor. Bir yandan gelişmeye devam etmek diğer yandan da doğayı korumak zorundayız" dedi.

'ÇEVRE VE DOĞAYI KORUMA BİLİNCİ AİLEDE BAŞLIYOR'

Üniversite olarak önceki yıl, dünyadaki üniversitelerin yeşil alanlarını değerlendiren GreenMetrics sıralama kuruluşuna başvurduklarını açıklayan Rektör Kılavuz, şunları söyledi:

"Güzel bir kampüsümüz var. Yeşil alana sahip üniversiteler içerisinde Türkiye’de ilk üç içerisindeyiz. Dünya sıralamasında ise ilk 50 içerisindeyiz. Sürdürülebilirlik eğitimi ve araştırmaları konusunda da aynı derecelere sahibiz. 15,5 milyon metrekare bir kampüs arazimizin 5,5 milyon metrekaresi çam ağaçları ile kaplı. Bir anlamda Bursa’nın akciğerleri konumundayız. Bu yeşil alan ve doğa sayesinde dünyadaki en önemli üniversitelerinden birisi konumuna geldik. Bizim asli görevlerimizden birisi bu güzelliğe ve doğaya sahip çıkmaktır."

Aile olarak da doğanın korunması noktasında özel bir hassasiyet gösterdiklerine dikkat çeken Kılavuz, "Üniversiteden anaokuluna kadar 6 torunum var. Ancak en küçüğümüzden en büyüğümüze kadar yediğimiz şekerin kabuğunu bile uygun atık yerine atmaya dikkat ediyoruz. Çevre ve doğayı koruma bilinci öncelikle ailede başlıyor. Küçük yaşta çocuklarımıza bu hassasiyeti aşılamamız gerekiyor" dedi.

'Sürdürülebilirlikle Tanışıyoruz' programına akademisyenler, üniversite öğrencileri ve personel ile ilkokul öğrencileri de katıldı

'PROF. DR. SALİHOĞLU: BİRLİKTE ÇALIŞIRSAK BAŞARABİLİRİZ'

BUÜ Sürdürülebilir Kampüs Koordinatörü Prof. Dr. Güray Salihoğlu da konuşmasında, ilkokul öğrencilerini aralarında görmekten büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi. "Eğer çevre için bir şeyler yapacaksak, bunu ancak birlikte yapabiliriz" diyen Salihoğlu, şöyle devam etti:

"Çevre problemlerini anlayabilirsek, aynı dili konuşursak, dertleri paylaşırsak belki bir şeyler yapabilir ve bir şeyleri başarabiliriz. Elimizde sihirli bir değnek yok, çevre problemlerini hemen çözemeyebiliriz. Belki de ömrümüz bu sorunun çözülmesine yetmeyebilir. Ancak Nasrettin Hoca misali göle bir maya çalar ve sonra belki tutar diye umut ederiz. En sonunda ise geri dönüp yaşam muhasebemizi yaptığımız zaman biz denedik, elimizden geleni yaptık diyebiliriz. Biz başkalarını da çevreyi de düşündük. Asla bencil olmadık diyebiliriz. Sürdürülebilir Kampüs çalışmalarına Rektörümüzün önderliğinde işte tam da bu duygularla başladık. Daha bir yılı bile doldurmadık. Bu süre içerisinde bizim gibi düşünenlerin çok fazla olduğunu gördük. Bugünkü etkinliğimiz de çabalarımız arasında bir damla olacak ve belki de damlaya damlaya göl olacak."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar