SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'de peyzaj bilinci geliştirilmeli

Türkiye'de peyzaj algısının yeterli düzeyde olmadığı, doğal ve kültürel peyzaj alanlarının korunması ve peyzaj algısının bahçe ölçeğinde olmadığı konusunda bilinçlenmeye ihtiyaç olduğu belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 23.06.2013 00:57
https://www.bursaport.com
Türkiye'de peyzaj bilinci geliştirilmeli

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası'nın 5. Peyzaj Mimarlığı Kongresi öncesi Peyzaj Mimarları Odası Bursa İl Temsilciliği tarafından düzenlenen "Dönüşen Peyzaj: UNESCO Dünya Mirası Bursa" konulu panelde, peyzaj konusu ayrıntılarıyla ele alındı.

Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi'nde yapılan panelde, Bursa ölçeğinde peyzajın/ kamusal alanların hızlı dönüşümünün mekânsal, sosyal, politik ve kültürel dinamiklerinin birlikte değerlendirilmesi, sorgulanması ve geleceğe doğru atılacak adımlar ortaya konuldu.

Peyzaj Mimarları Odası Bursa İl Temsilcisi Necla Yörüklü'nün yönettiği ve açılış konuşmasını yaptığı panele katılan İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ahmet Cengiz Yıldızcı, "Bursa'nın Doğal Kültürel Peyzajları Üzerine Bir Değerlendirme" yaptı. İTÜ'den Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy'un, "Planlamada Kültürel Değerlerin Korunması" konulu sunum yaptığı panelde, İstanbul Kültür Üniversitesi'den Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, "UNESCO Dünya Mirası Sürecinde Bursa", Bursa Teknik Üniversitesi'nden Yard. Doç. Gül Sayan Atanur da, "Peyzaj Değişiminde Küresel Eğilimler ve Bursa'nın Dönüşen Kültürel Peyzajları" konularında sunum yaptı.

Panelde, Dönüşen Peyzajın farklı boyutları ve koruma kullanım dengeleri, planlama alanlarında yapılacak stratejiler, uluslar arası sözleşmelerle doğal ve kültürel peyzaj alanlarının korunması ve peyzaj algısının bahçe ölçeğinde olmadığının ve bilinçlendirmenin gerekliliği ortaya kondu.

Bursa yerelinde doğal, kültürel, sulak, milli peyzaj alanlarının dünya ölçeğindeki sözleşmelere göre yönetim planlarına uyularak yönetilmesi gerektiği ve ayrıca özel mahsul alanlarındaki talanların da özellikle zeytinliklerdeki kullanım talanının bitirilmesi için yasal önlemlerin acilen alınması gerekliliği vurgulanan panelde peyzaj konusunda ortaya konulan görüşler şöyle:

"Yasal önlemlere rağmen yeni bazı yasalarla kullanmacı yaklaşımların halkın bilinçlendirilmesi ve eğitimle önlenmesi gerektiği belirtildi. Kültürel peyzaj alanlarının tüm katmanlarının insanların bilinçlendirilmesiyle korunması gerektiği anlatıldı. Koruma statülerinde mutlaka daha geniş coğrafi sınırların çizilmesi gerektiği belirtildi.

Ayrıca 2014 Dünya Mirası listesine kabul edilen Bursa' nın UNESCO sürecindeki yapılanması, adaylık dosyasının nasıl çalışıldığı, Bursa Tarihi Alanları'nın (Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri, Cumalıkızık Köyü) uluslararası normlara uygun bir şekilde korunması için Bursa (Hanlar Bölgesi ve Sultan Külliyeleri) ve Cumalıkızık Yönetim Planının hazırlanma süreci ve , Tarihi Alanlar'ın yıllık eylem planları ile yönetilmesi amaçlı başarı hikayesi tüm katılımcılara aktarıldı."

Panelin sonunda, Bartın Üniversitesi öğrencilerinin 2010 yılında hazırladıkları 'Suya Doğru Bakmak' izletisi, "Ben Peyzaj Mimarı Olmak İstiyorum" filmi ve UNESCO dünya mirası adaylık dosyası tanıtım film gösterimi ilgiyle izlendi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.