SON DAKİKA
Hava Durumu

'Marmara Denizi bölgenin foseptik kuyusuna döndü'

Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER), Marmara Denizi kıyılarında birçok bölgede görünen deniz salyasına (müsilaj) ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, "Türkiye nüfusunun üçte birine ev sahipliği yapan Marmara Bölgesi hem evsel hem de sanayi atıklarıyla Marmara Denizi'ni bölgenin foseptiği haline getirmiştir" denildi.

Haber Giriş Tarihi: 06.05.2021 21:58
Haber Güncellenme Tarihi: 06.05.2021 21:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Marmara Denizi bölgenin foseptik kuyusuna döndü'

Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER), Marmara Denizi kıyılarında birçok bölgede görünen deniz salyasına (müsilaj) ilişkin açıklamada bulundu. Marmara Denizi'ni kaplayan beyaz tabakanın mart ayının başından bu yana görüldüğünün belirtildiği açıklamada, "Biriken kirlilik Marmara Denizi'nin ölüm fermanını hazırladı" denildi. 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün yaşanan olayı doğal, ekolojik bir süreç olarak açıklamasına ilişkin, şu ifadeler kullanıldı:

"Yapılan açıklama her ne kadar sürecin ekolojik olduğunu vurgulasa da başta Gemlik Körfezi olmak üzere Marmara Denizi'ndeki canlılığı etkilediği aşikardır. Uzmanlara göre yaşanan plankton patlamalarının en önemli sebepleri küresel ısınmanın da etkisiyle bu yıl Marmara Denizi'nde su sıcaklığının düşmemesi ve Marmara Bölgesi'nde sanayi ve evsel atıkların arıtılmadan Marmara Denizi'ne bırakılması olarak gösteriliyor. Her yıl kısa sürede sona eren plankton patlamalarının bu yıl aylar sürmesi Marmara Denizi'nin bölgenin biriken kirliliğini artık taşıyamaz hale geldiğini gözler önüne seriyor."

Açıklamada, aşırı plankton patlamaları olarak bilinen müsilajın (deniz salyası-karı) Marmara'yı kaplamasının asıl sebebi, Türkiye'nin hem en yoğun nüfusuna hem de en büyük sanayi bölgelerine sahip şehirleri olan Kocaeli, Gebze, Yalova, Bursa ve İstanbul ile Trakya bölgesinin Marmara Denizi'ni atıkları için deşarj yeri olarak kullanması olduğu belirtildi. 

Marmara Bölgesi'nin Türkiye nüfusunun üçte birine ev sahipliği yaptığının kaydedildiği açıklamada, "Hem evsel hem de sanayi atıkları, Marmara Denizi'ni bölgenin foseptiği haline getirmiştir" denildi.

DOĞADER, "Bir an önce bölgedeki aşırı sanayileşme ve kentleşmeye uygun arıtma tesislerinin kurulması ve Marmara Denizi'ni kirletecek her türlü atığın sadece biyolojik değil kimyasal arıtmaya da tabi tutulması gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yerel yönetimler Marmara Denizi'ndeki yaşamı bu denli tehdit eden kirliliğe dair bir an önce somut adımlar atmalıdır." çağrısında bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.