SON DAKİKA
Hava Durumu

İklim değişikliğiyle mücadelede Bursa öncü

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarının başladığı ilk kent Bursa oldu.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2013 15:40
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2013 15:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
İklim değişikliğiyle mücadelede Bursa öncü

Türkiye'de iklim değişikliği ile mücadele amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalar kapsamında 2011 yılında iklim değişikliği ile mücadelede yol haritası niteliğindeki "İklim Değişikliği Eylem Planı (İDEP)" ve "Ulusal İklim Değişikliğine Uyum Stratejisi ve Eylem Planı" hazırlanmıştı.

Ulusal düzeyde belirlenen İDEP'teki hedeflerin kent düzeyinde uygulanmasına yönelik iklim değişikliği alanında bilincin arttırılması ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi amacıyla Bursa, öncü şehir olarak belirlendi.

Kent ölçeğinde yapılacak iklim değişikliğine uyum çalışmaları için stratejilerin geliştirilmesine yönelik İngiltere Büyükelçiliğinin finansal desteğiyle İngiltere'de enerji ve iklim değişikliği konularında Danışmanlık hizmeti veren Ricardo-AEA ve Blucern koordinasyonunda proje başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının işbirliğinde yürütülen "İklim Uyum Stratejilerinin Geliştirilmesi İçin Kurumsal ve Teknik Kapasitenin Arttırılması" projesi kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda Bursa'nın iklim değişikliğine uyum stratejisi hazırlanacak.

Bursa'da belediyeler başta olmak üzere ilgili kurumları projenin amacı, kapsamı ve iklim değişikliği konularında bilgilendirmek amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ve Bluecern koordinasyonunda proje açılış toplantısı yapıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, ilçe belediyelerin temsilcileri ve Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimlerinin katıldığı toplantıda, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bahattin Kuşoğlu, iklim değişikliği çalışmalarında belediyelerin rolleri ve Büyükşehir Belediyesi'nin projeden beklentilerini anlattı. Bluecern temsilcisi İzzet Ceren, proje paydaşlarının rolleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcisi Çevre Mühendisi Kader Tuğan, Türkiye'de iklim değişikliği alanında ulusal ve uluslararası ölçekte gerçekleştirilen çalışmalar ve danışman firma olan Ricardo- AEA'dan uzman Neil Walmsley ve Raphael Sibille; iklim uyum stratejilerinin geliştirilmesine yönelik Avrupa ölçeğinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Proje açılış toplantısının ardından danışman firmanın uzmanlarının koordinasyonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı proje ekibi ile iklim uyum stratejisinin geliştirilmesinin adımları ve Bursa'da iklim değişikliğinin olası riskleri üzerinde 2 günlük atölye çalışması gerçekleştirildi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.