SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Su Kolektifinden çağrı: Suyun sesi olalım!

Bursa Su Kolektifi, 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında Nilüfer Çayı'ndaki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla 'Suyun Sesi Olalım!' konulu basın açıklamasında bulundu. Bursa Su Kolektifi, Bursa halkını sularına sahip çıkmaya çağırdı.

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2021 18:50
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2021 18:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa Su Kolektifinden çağrı: Suyun sesi olalım!

Bursa Su Kolektifi, Nilüfer Çayı'ndaki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla  22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında Samanlı Mahallesi'nde 'Suyun Sesi Olalım!' konulu basın açıklamasında bulundu. 

"Suyun sesi olmak için bir araya geldik" diyen Bursa Su Kolektifi, "Mücadelemiz, su kaynaklarımızın metalaştırılmasına, yanlış politikalar sonucu kirletilmesine ve aşırı tüketimine karşı, bilimin ışığında yerel ve bölgesel yönetimlere sesimizi duyurmak, su ile ilgili yaşadığımız her türlü sorunu elimizden geldiğince gündemde tutmak ve dikkat çekmek için olacaktır." diyerek, Bursa halkını sularına sahip çıkmaya çağırdı.

Bursa Su Kolektifi adına basın açıklamasını Esen Ocak ve Habib Göbelez okudu. 

22 Mart Dünya Su Günü'nün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1993 yılında ilan edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, "Yaşam kaynağımız olan su varlıklarımızı ve çevresindeki ekosistemleri; neoliberal politikalar sonucu ticarileştiren anlayış ile mücadele etmek, bilimden, teknikten uzak, talana zemin hazırlayan, destek veren, görmezden gelen yanlış kamusal politikalarla yaşam alanlarımızı yağmalayanlardan yani kısacası halkın sağlıklı, ucuz ve parasız kullanması gereken kaynakları rant elde etmek için har vurup harman savuranların karşısında, mücadele etmek ve hesap sormak için her gün dünya su günü'dür. Doğal kaynak olarak suyun küresel iklim değişikliği bağlamında vurgulanan kritik konumuna rağmen, bugün Bursa'da da giderek artan "su kıtlığı" ve "kirlilik" sorunları yaşanmaktadır." denildi.

"Su kaynaklarını korumaktan ziyade kurutmaya yönelik politikalar"

Bursa'nın bir zamanlar su kentiyken giderek suya muhtaç bir coğrafya haline geldiğinin belirtildiği açıklamada, "Derelerimizin neredeyse tamamı hidroelektrik santraller ile yağmalanmakta, borulara hapis edilmekte, sermayenin doymak bilmeyen iştahında can çekişmektedir. Maden, mermer, taş ocakları vb. faaliyetlerde bulunan şirketlerin tüm canlıların ve bizlerin yaşam alanlarını tahribatı; görevi kamu yararına çalışmak olan karar verici kamu kurumları ve yerel yönetimlerin bu şirketlere adeta destek veren, göz yuman uygulamaları; koruma ve rehabilite etmek amaçlı uygulamaların da bilimsellikten uzak yanlış ve eksik uygulanması; yürürlükte olup uygulanması gereken kanun ve yönetmeliklere uyulmadığı zaman ise, devede kulak kalan cezai yaptırımları veya pek çok kez bu yaptırımların uygulanmaması su kaynaklarımızın korumaktan ziyade kurutmaya yönelik politikalardır." ifadeleri kullanıldı.

"Neden hala Nilüfer Deresi simsiyah akıyor?"

Uludağ'daki su kaynaklarının aralarında Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin de olduğu su şirketlerine kiralanarak, şişelenip paketlenerek pazarlandığının ifade edildiği açıklama, şöyle denildi:

"Yeraltı ve yerüstü sularımız endüstriyel ve tarımsal faaliyetler için vahşice tüketilmekte, üstüne üstlük bu faaliyetlerin atık suları ile de hunharca kirletilmektedir. Şehrimizdeki kısıtlı ve korunmaya muhtaç su kaynaklarımızın tahliyesindeki kayıp kaçak oranları ise yer yer yüzde elli civarına erişmektedir. Saymakla bitmeyecek olan doğal kaynak yönetimi alanındaki başarısızlıklara derhal son verilmelidir."

BUSKİ'nin belediye sınırları içerisinde yaşayan bütün Bursa nüfusunun su tüketiminin atık su arıtma kapsamına alındığını açıklamasına, Bursa'nın organize sanayi bölgelerinin atık su arıtma tesisi yatırımlarıyla donatılmasına rağmen derelerin halen kimyasallar ile kirletildiğine değinilen açıklamada, "Şehrimizin ve ülkemizin kaynakları ile yapılan atık su arıtma yatırımları sadece göstermelik yatırımlar mıdır? Neden hala Nilüfer Deresi simsiyah akıyor?" soruları yöneltildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.