SON DAKİKA
Hava Durumu

Yerli eşeklerin ırkları araştırılacak

Son yıllarda dünyada ve Türkiye'de eşek sütünün hem ekonomik olarak hemde alternatif tıpta öneminin anlaşılmasıyla Namık Kemal Üniversitesinden (NKÜ) bir grup bilim insanı, eşeklerin genetik ile morfolojik özelliklerini belirlemek için çalışma başlattı.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2016 19:41
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2016 19:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Yerli eşeklerin ırkları araştırılacak

Namık Kemal Üniversitesi Zootekni ve Tarımsal Biyoteknoloji bölümlerinin ortaklığında yürütülen çalışmada, eşeklerin morfolojik ve genetik özellikleri araştırılarak yerli eşek ırkları belirlenecek.

Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fulya Özdil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzde eşek ırklarının sayılarının gittikçe azaldığını hatta Türkiye'de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

'Eşek sütünün önemi giderek artıyor'

Eşek sütünün de son yıllarda giderek önem kazandığını belirten Özdil, şöyle dedi:

"Son yıllarda eşek sütünün giderek artan bir öneminin olduğu, özellikle astım ve çeşitli hastalıklara dirençlilik anlamında eşek sütünün çok faydalı olduğu görülmüş ve bu amaçla da eşek yetiştiriciliği için çeşitli çiftlikler oluşturulmakta. Biz bu proje kapsamında yerli eşek ırklarımızı belirlemek istiyoruz. Çünkü bugün baktığımızda bir Merzifon eşeği yada Karakaçan eşeği ırk olarak var diye ifade ediliyor ama bu ırklara ait hiçbir morfolojik veri veya genetik veri elimizde mevcut değil."

Özdil, proje kapsamında Türkiye'nin her yerinden örnekleme yaparak eşek varlığında mevcut durumu ortaya koyacaklarını, yerli ırkları genetik ve morfolojik olarak tanımlayacaklarını dile getirdi.

Projenin eşek sütü üretimine fayda sağlayacağını söyleyen Özdil, "Irkların özelliklerini koruyarak koruma altına almamız ve yerli gen kaynaklarını korumamız anlamında bize ve ülkemize katkısı olacak. Özellikle süt üretimini arttırmak, üretim ve tüketim aşamasında bununla ilgili çalışmalar düzenlenecektir. Eşek sütü yurt dışında yoğun bir şekilde tüketiliyor hem normal hastalıklara alternatif tıp olarak hemde kozmetik endüstrisinde eşek sütünün çok fazla kullanıldığını biliyoruz. Ülkemizde de bu alanda yeni bir yön açacaktır diye düşünüyorum" sözlerine yer verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.