SON DAKİKA
Hava Durumu

BTÜ'de, sıvılaşmayı ortadan kaldıracak zemin iyileştirme malzemesi geliştirildi

Bursa Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyübhan Avcı, inşaat zeminlerinde sıvılaşma potansiyelinin ortadan kaldırılmasında kullanılacak zemin iyileştirme malzemesi geliştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2023 12:27
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2023 12:36
https://www.bursaport.com
BTÜ'de, sıvılaşmayı ortadan kaldıracak zemin iyileştirme malzemesi geliştirildi

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyübhan Avcı, deprem riskine karşı binaların ve zeminin daha güçlü olmasını sağlayacak bor kökenli bir enjeksiyon malzemesi geliştirdi.

Ürünün avantajının mevcut yapıların zemininde kullanılabilmesi olduğunu belirten Avcı, zemin yapısının deprem anındaki önemine dikkati çekti. Avcı, BTÜ'nün tescil edilmiş ilk patenti olan ürünün TÜBİTAK 1001 Deprem Araştırmaları Projesi kapsamında da desteklendiğini aktardı.

Ürünün 2023 yılı Eylül ayı itibari ile hayata geçirilmesinin hedeflendiğini belirten Avcı, şunları belirtti:

"Geliştirilen bu malzeme aynı zamanda heyelanların önlenmesinde, şev stabilitesinde, iksa sistemlerinde, tünellerde ve barajlarda kullanılabilecektir. Ürünün en önemli avantajları arasında yerli ve milli olması, çevre dostu, ekonomik ve etkili olması yer almaktadır. Geliştirilen bu ürün ile zeminler depreme daha dirençli hale getirilecektir."

Elde edilen ürünün maliyetinin diğer ürünlere göre çok daha uygun olduğunu dile getiren Avcı, yerli ve milli bir proje olan bor katkılı çıktının zemin iyileştirilmesi sürecinde hesaplı kullanılabileceğinin de altını çizdi.

15 yıllık bir çalışmanın ürünü olan bu proje ile sıvılaşma potansiyeline sahip zemine oturan binalar yıkılmadan zeminlerin iyileştirilebileceği öğrenildi.

Projede Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu'nun da yer aldığı belirtildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.