SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkyılmaz'dan Mudanya Hükümet Konağı uyarısı

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı Mudanya Hükümet Konağı projesinin, İçişleri Bakanlığı'nın ilgili yönetmeliğine aykırı olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2022 13:32
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2022 13:42
https://www.bursaport.com
Türkyılmaz'dan Mudanya Hükümet Konağı uyarısı

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 6 katlı olarak 28 metre yükseklik olarak onayladığı Mudanya Hükümet Konağı projesinin, İçişleri Bakanlığı'nın ilgili yönetmeliğine aykırı olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanlığı'nın Hükümet Konakları Projelerinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Yönetmeliğine göre bina kat adedinin zemin + 2 kattan fazla olmaması, zorunlu olmadıkça kat sayısının artırılmaması gerektiğine dikkat çeken Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Mudanya’nın kentsel kimliğini bozacak bir yapılaşmaya izin verilmesi, umuyoruz ki gelecekte telafisi olmayan bir sonuç doğurmaz” dedi.

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Mudanya Hükümet Konağı’nın, Tekel Parkı’nın bulunduğu otopark alanına 28 metre yüksekliğindeki 6 katlı bina inşa edileceğini kaydeden  Türkyılmaz, şunları söyledi:

“Temmuz ayında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlığından projeye yapı ruhsatı düzenlememize ilişkin yazı gönderildi. Bu talebe istinaden yaptığımız incelemeler sonucunda bina kat yüksekliğinin Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Kat Yükseklikleri mevzuatına uygun olmadığını belirterek, proje konusunda detaylı bilgi istedik. Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğinin ilgili maddesinde yapılaşma koşullarına ilişkin ayrık, bitişik, blok yapı nizamı ile taban alanı kat sayısı, kat alanları kat sayısı, emsal, bina yüksekliği, yapı yaklaşma mesafelerinin belirtilmesi gerekir. Mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olan taşınmazın bina yüksekliğinin uygulama imar planında belirtilerek bahse konu eksikliklerinin giderilip projeler ile başvuru yapılmasını istedik. Ancak Bursa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, yapı ruhsatının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce düzenlenmesini istemiş, bu kapsamda binaya ilişkin yapı ruhsatı Bakanlıkça verilmiştir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.