SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Türkyılmaz: 2014 yılından bu yana bir karış toprağı imara açmadık

Mudanya Belediye Başkanlığı görevinde 8 yılı geride bırakan Hayri Türkyılmaz, "Bugün; hesap verebilen, kaynaklarını etkin kullanan, ürettiğini halkıyla paylaşan, adil, tarafsız, mutlu bir dünya olan Mudanya’yı yaratmış olmanın gururunu yaşıyoruz. 2014 yılından bu yana bir karış toprağın imara açmadık" dedi. 
Haber Giriş Tarihi: 31.03.2022 15:29
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2022 10:30
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, 31 Mart 2014 Seçimlerinden bu yana görevde bulunduğu 8 yılın değerlendirmesini yapmak amacıyla Bursa basınıyla bir araya geldi. 1. Etap inşaat çalışmaları tamamlanan Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi’nde yapılan buluşmaya CHP İlçe Başkanı Ömer Aydın, Mudanya Kent Konseyi Başkanı İbrahim Özyurtlu, belediye meclis üyeleri ve birim müdürleri katıldı.

Kültürden sanata, sosyal belediyecilik örneklerinden turizme, her alanda onlarca projeyi söz verdiği gibi hayata geçirdiklerini belirten Hayri Türkyılmaz, “Barışın ve Kardeşliğin Başkenti Mudanya; tarihi değerleri, doğal ve kültürel turizmi, geleceğe taşınan projeleri ve huzurlu insanlarıyla artık mutlu bir dünya... Göreve geldiğimizde iki dönemde 100 projeyi hayata geçireceğimizin sözünü vermiştik. 30 yılda yapılmayan hizmeti 2014 yılından bu yana, Mudanyamızın her şeyin en iyisi ve en güzeline layık olduğu inancıyla hayata geçirdik. Mudanya’nın tüm değerlerinin ön plana çıkarıldığı 8 yıllık bir yatırım sürecini tamamladık" dedi.

Mudanya'nın geleceğini şekillendiren projeleri Mudanyalılarla buluşturduklarını ifade eden Türkyılmaz, "Sponsor kullanmadan, tek bir kuruş borçlanmadan, bir kuruşluk işi bir kuruşa yaparak, alın terimizle çalışarak, Mudanya’da ilkleri gerçekleştirdik. Bugün; hesap verebilen, kaynaklarını etkin kullanan, ürettiğini halkıyla paylaşan, tertemiz bir yönetim anlayışıyla adil, tarafsız, mutlu bir dünya olan Mudanya’yı yaratmış olmanın gururunu yaşıyoruz" diye konuştu.

'Mudanya’nın tarihi, kültürel ve turistik değerlerini ön plana çıkardık'

Mudanya’nın; tarihi, kültürel ve turistik değerlerinin ön plana çıkarıldığı bir yatırım dönemini geride bıraktıklarını kaydeden Başkan Türkyılmaz, şunları söyledi:

"Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi 1. Etabını tamamladık. Tirilye Sanat Evi, Taş Mektep, Zübeyde Ana Çocuk Akademisi, Cumhuriyet Meydanı Projesi 1. Etabı, MUDAŞ Sosyal Tesisi, Mudanya Hal Kahveleri,Kumyaka Çevre Sağlıklaştırması gibi söz verdiğimiz projelerimizi hayata geçirdik.Mütareke Meydanı- İsmet İnönü Parkı’nı yeniledik. Girit Mahallesi adıyla anılan; Mütareke, Şükrüçavuş, Halitpaşa mahalleleri ile 12 Eylül, Fevzipaşa, Mustafakemalpaşa caddeleri ve bağlantılı sokaklarında yol üstü zemin kaplama çalışması tamamlanırken, sokaklarda peyzaj çalışmalarını yaptık. Söz verdiğimiz projeleri tamamladık."

'80 dönüm araziye ayçiçek ve buğday ekip ihtiyaç sahiplerine dağıtacağız'

Zeytin Dalı Projesi ile her ay 6200 aileye destek verdiklerinin altını çizen Başkan Türkyılmaz, Uğur Böceği Projesi kapsamında ise 14 bin 216 kişiyi hastaneye ulaştırdıklarını, 13 bin 489 kişiye de evde sağlık hizmeti verdiklerini belirtti.

Mudanya’da toprağın bereketinin hakça paylaşıldığını da vurgulayan Başkan Türkyılmaz, şöyle devam etti:

"Belediyemize ait arazi ve parklardan topladığımız zeytinleri zeytinyağı haline getiriyor, Zeytin Dalı’na kayıtlı ailelerimize dağıtıyoruz. Son üç yılda 2 bin 355 kişiye 16 bin 633 litre zeytinyağı dağıtımı yaptık. Şimdi de Balabancık Mahallesi Çalılık mevkiinde belediyeye ait 80 dönümlük araziye dönüşümlü olarak ayçiçek ve buğday ekip, elde edilen ürünleri yine ihtiyaç sahiplerine dağıtacağız. 3 bin 117 kişiye ücretsiz diyetisyen ve sağlık hizmeti sağlarken, yine belediyemiz bünyesinde bulunan psikolog da Mudanyalı danışanlarına hizmet vermeye devam ediyor. Tüm Mudanya’yı pandemi sürecinde çocuklar derslerinden geri kalmasın diye tüm mahalleleri internet altyapısıyla buluşturduk. Online eğitim sınıfları açtık. Dayanışmanın en güzel örneğini Mudanya’da sergiledik."

'2014 yılından bu yana 1 karış toprağı imara açmadık'

2014 yılından bu yana bir karış toprağın imara açılmadığını belirten Başkan Türkyılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Mudanya’da parkların tapusu artık çocuklarımızın. 152 bin metrekarelik yeşil alanı ‘Umut Tohumları’ projemiz kapsamında Mudanyalı çocuklara verdik. 212 bin 500 adet mevsimlik çiçek ektik. 186 bin 062 adet ağaç diktik. Toplam 46 bin 371 metrekare yeşil alanı Mudanya’ya kazandırdık. 80 yeni park yapımı yenileme çalışması gerçekleştirdik. Her mahalleye spor alanı sözü verdik. 20 halı, basketbol, tenis sahası ile çocuklarımızı buluşturduk. ‘Kalkınmanın yolu, üretimden geçer, Mudanya bu emeğe değer’ dedik, Mirzaoba, Dereköy, Tirilye, Çepni, Esence, Akköy, Çayönü’ndeki kadınlara kooperatifleşme, hukuk ve e-ticaret eğitimi verdik.

Mudanya Kent Konseyi ve Türk Kadınlar Birliği Bursa Şubesi işbirliği ile Dereköy Mahallesi’nde Kadın Genç Kütüphane ve Kültür Dayanışma Merkezi’nin açılışını yaptık.Mudanya’nın tarımsal değerlerini festival ve şenliklerle yaşatıyoruz.Yüzlerce gazeteci, yazar, akademisyen, tiyatrocu, sanatçıyı Mudanyalılarla buluşturduk. Hobi ve sanat atölyelerinde öğrenmenin yaşı yok. 3 bin 285 kursiyere eğitim verdik. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün miras bıraktığı çağdaş ve Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm değerlerine sahip çıkıyoruz. 231 bin 100 metrekare beton parke, 51 bin 241 ton asfalt çalışması yaparak, kentimizi ulaşılabilir kıldık."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar